افزایش هزینه وام مسکن

آمارهای ثبت شده از قیمت اوراق تسه در بازار نشان از صعود مجدد قیمت اوراق در بازار مسکن داشته و از مرز ۱۱۰ هزار تومان عبور کرده است.

 

به نقل از اقتصادنیوز، روند هزینه وام مسکن در روزهای اخیر سیری صعودی پیدا کرده و با وجود تسهیلات جدید اما باز هم روند آن فزاینده شده است. مسیر هزینه ثبت شده در بازار مسکن نشان می‌دهد با افزایش سقف هزینه وام مسکن در پاییز روند تقاضا افزایش پیدا کرده و به دلیل کاهش عرضه در این بخش هزینه وام رکوردهای بی سابقه ای را ثبت کرد.

در همین اثنا به مناسبت سالروز تاسیس بانک مسکن، این نهاد تصمیمی جدید مبنی بر کاهش پرداختی اولیه در دریافت وام اتخاذ کرد که منجر به پایین آمدن قیمت اوراق تسه در بازار شد. اما اکنون آمارهای ثبت شده از قیمت اوراق تسه در بازار نشان از صعود مجدد قیمت اوراق در بازار داشته و از مرز ۱۱۰ هزار تومان عبور کرده است.

 

 

رکورد قیمت در بازار اوراق تسه

در روز ۱۹ دی ماه هزینه اوراق تسهیلات بانک مسکن به حدودا ۱۱۱ هزار تومان رسید. بررسی آمارها نشان از دومین رکورد قیمت این متغیر در دو سال گذشته داشته است.

به طور کلی مشتریان بازار اوراق تسهیلات مسکن می توانند با خرید این اوراق در بازار، وام خرید خانه از بانک مسکن اتخاذ کنند. قیمت این اوراق در بازار به صورت روزانه کشف شده و اعتبار آن ها برای خرید وام معادل با ۵۰۰ هزار تومان است.

در پاییز امسال سقف خرید اوراق تغییر کرد. طبق قاعده جدید بانک مسکن سقف خرید وام برای مجردین ساکن تهران برابر با ۲۸۰ میلیون تومان و برای متاهلین برابر با ۴۸۰ میلیون تومان اعلام شد. این رویداد منجر به رشد تقاضا شده و در صورتی که عرضه هم سو با تقاضای اوراق در بازار حرکت نمی کرد قیمت این اوراق رفتاری صعودی را از خود برجای گذاشت.

در همین راستا در ابتدای آذر ماه، بانک مسکن به مناسبت سالروز تاسیس این بانک تصمیم گرفت تا هزینه وام را برای مشتریان کاهش دهد. به این دلیل تا ۲۵ دی ماه قاعده ای جدید در مورد خرید اوراق تصویب شد که طی آن مشتریان کافی است برای دریافت وامی مشخص تنها نیمی از اوراق را خریداری کنند و نیم دیگر را با نرخ سود اسمی ۱۸ درصد طی هشت سال از بانک مسکن اخذ کنند.

این رویداد موجب شد تا مشتریان برای تهیه وام نیمی از اوراقی که تاپیش از این نیاز بود را خریداری کنند. این اتفاق معادل با دوبرابر کردن عرضه اوراق در بازار بود.

موج جدید تقاضا در بازار مسکن؟

این اتفاق، هزینه وام مسکن را کاهش داد اما نکته آن جاست که این کاهش هزینه تا کجا دوام خواهد داشت؟ در همین رابطه برخی تحلیلگران اعتقاد داشتند دوباره موج جدیدی از تقاضا در بازار شکل خواهد گرفت که موجب افزایش هزینه وام خواهد شد.

در روز ۱۹ دی ماه هزینه اوراق تسه در بازار مسکن ۱۱۱ هزار تومان به دست آمد که هزینه وام را برای مجردین درصورت استفاده از تسهیلات به ۳۱ میلیون و ۸۰ هزار تومان و بدون استفاده از تسهیلات به ۶۲ میلیون و ۱۶۰ هزار تومان رسانید.

هزینه وام مسکن برای متاهلین نیز در این روز برابر با ۵۳ میلیون و ۲۸۰ هزار تومان بوده که درصورت عدم استفاده از تسهیلات دو برابر این رقم یعنی ۱۰۶ میلیون و ۵۶۰ هزار تومان خواهد بود.

 

 

روند فزاینده در نرخ سود وام مسکن

از آن جا که مشتریان این بازار دو هزینه را برای دریافت وام باید پرداخت کنند در نتیجه نرخ سود وام مسکن برای آن ها از میزان اسمی خود جدا شده و متناسب با هزینه اوراق تغییر خواهد کرد.

 

 

در همین رابطه نرخ سود وام مسکن در روز ۱۹ دی ماه در صورت استفاده از تسهیلات برابر با ۲۱٫۶۵ درصد و در صورت عدم استفاده از این تسهیلات معادل با ۲۴٫۷ درصد خواهد بود.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *