بهتــــرین روش پرداخت پول در خرید ملک کدام است؟

در این مقاله خواهید خواند:

 

معاملات ملکی

 

بازار مسکن یکی از پرطرفدار ترین بازارهای سرمایه در میان عموم مردم می باشد و معاملات متعددی را نیز شامل می شود. از جمله معاملاتی که در بازار مسکن شاهد آن هستیم می توان خرید و فروش ملک؛ رهن و اجاره؛ مشارکت در ساخت؛ پیش فروش و … را نام برد. در خرید و فروش ملک افراد بخش زیادی از سرمایه خود را وارد بازار کرده و اقدام به معامله ملک می کنند. لذا یکی از مواردی که در این زمان اهمیت می یابد نحوه پرداخت و جابه جایی پول می باشد که به دلیل بالا بودن مبلغ می بایست با تدابیری مناسب انجام گیرد.

 

پرداخت پول در معاملات ملکی

 

در معاملات مختلف پس از انجام معامله و تحویل مورد معامله؛ خریدار می بایست هزینه های مورد نظر و درج شده در قرارداد را در مدت مشخصی که بر سر آن توافق صورت گرفته است پرداخت کند. چگونگی پرداخت پول در معاملات مختلف متفاوت می باشد اما در معاملات ملکی به سبب یالا بودن مبلغ بسیاری از روش ها امکان پذیر نبوده و یا با خطراتی همراه می باشد. لذا افراد پس از عقد قرارداد ملکی و توافق بر سر مبلغ؛ در مورد چگونگی پرداخت پول نیز توافق می کنند. از آنجایی که معاملات ملکی نیز تفاوت هایی دارند نحوه پرداخت پول نیز در آن ها متفاوت می باشد که در ادامه به بررسی دقیق آن ها خواهیم پرداخت.

 

در معاملات مختلف به خصوص معاملات ملکی می بایست نکاتی را پیرامون پرداخت پول رعایت کرد که از جمله آن ها می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 

 • پیش از پرداخت پول و انجام معامله شخصا ملک را بررسی کرده و با دقت نواقص و مشکلات را مورد ارزیابی قرار دهید.
 • در زمان انجام قرارداد مبلغی تحت عنوان “فی المجلس” پرداخت می شود که فرد خریدار باید برای آن برنامه ریزی کرده باشد.
 • اگر فرد خریدار در زمان تعیین شده مبلغ مورد نظر را پرداخت نکند فروشنده اجازه فسخ قرارداد مورد نظر را خواهد داشت.
 • فروشندگان ملک باید دقت داشته باشند که پیش از انتقال سند تمامی هزینه های مریوط به معامله تسویه شود چرا که در صورت انتقال سند فسخ قرارداد منتفی بوده و دچار ضرر و زیان خواهند شد.
 • در روش های مختلف برای پرداخت پول نکاتی نهفته وجود دارد که می بایست به آن دقت شود. لذا با آگاهی وارد معامله شده و یا در صورت لزوم با افراد کارشناس و آگاه مشورت کنید.

در معاملات ملکی از روش های زیر استفاده می شود که هر کدام دارای شرایط حقوقی خاص خود می باشد که در ادامه به آن ها اشاره خواهیم کرد.

 

پرداخت پول در معاملات ملکی

 

پرداخت پول در معاملات رهن و اجاره

 

روند معامله در رهن و اجاره املاک به این صورت می باشد که فرد مستاجر پس از بررسی و انتخاب ملک به همراه فروشنده در دفاتر املاک حاضر شده و بر اساس توافقات صورت گرفته بر سر اجاره و مبلغ رهن؛ اقدام به عقد قرارداد می کند. در این زمان مستاجر می بایست مبلغی را به عنوان بیعانه پرداخت کند تا مالک ملک مورد نظر را به شخص دیگری واگذار نکند که این مبلغ به طور معمول 20 تا 30 درصد مبالغ توافق شده برای رهن می باشد و مابقی مبلغ نیز می بایست پس تحویل ملک و دریافت کلید در زمان عقد قرارداد؛ به موجر یا همان مالک ملک پرداخت شود.

 

در بسیاری از موارد نیز افراد به صورت لفظی توافق کرده و تمامی مبلغ در زمان تحویل ملک رد و بدل می شود. لذا می توان اینگونه بیان کرد که میزان مبالغ و زمان پرداخت آن به طرفین معامله بستگی دارد.

 

پرداخت پول در خرید ملک

 

در خرید و فروش ملک به سبب بالا بودن مبلغ؛ حساسیت نحوه پرداخت بالاتر بوده و افراد می بایست با شیوه های مطمئن برای آن اقدام کنند. در این دسته از معاملات پس از انتخاب و توافق بر سر قیمت؛ طرفین قرارداد در دفاتر املاک حاضر شده و اقدام به عقد قرارداد می کنند. در این زمان خریدار می بایست 20 تا 30 درصد قیمت ملک را در همان مجلس پرداخت کند و مابقی مبلغ را در دو نوبت تسویه کند. به این صورت که مبلغی را در زمان تحویل ملک و بخشی نیز در زمان انتقال سند پرداخت می شود.

 

روش های متداول برای پرداخت پول در معاملات ملکی

 

همان طور که بیان شد مبالغ قابل پرداخت در معاملات ملکی متفاوت بوده و به همین سبب بسته به میزان مبلغ می توان از روش های مختلفی بهره گرفت. چرا که در بسیاری از روش ها محدودیت هایی وجود دارد که امکان مبادله پول در مبالغ زیاد را غیر ممکن می کند لذا می بایست بسته به میزان پول روش مناسب را برگزید.

 

انتقال پول از طریق کارت به کارت

 

یکی از معمول ترین روش ها برای پرداخت پول در زندگی افراد انتقال از طریق کارت به کارت کردن می باشد. چرا که به راحتی قابل انجام بوده و در دسترس عموم می باشد. اما با توجه به سیستم های بانکی و محدودیت های اعلام شده افراد تنها قادر به پرداخت مبالغ کمتر از 3-5 میلیون تومان می باشند و برای مبالغ بالاتر بایستی از روش های دیگر استفاده کنند. لذا این روش برای مبالغ کم و یا به عبارتی برای پرداخت مبلغ بیعانه و در مواردی اجاره ماهانه قابل استفاده می باشد.

 

افراد باید توجه داشته باشند که انتقال وجه از طریق کارت به کارت کردن می تواند مشکلاتی را برای آن ها به دنبال داشته باشد لذا باید با دقت بیشتری این روش را انتخاب کرده و در صورت عدم اعتماد ب فرد مقابل از روش های دیگر استفاده کنند.

 

انتقال پول از طریق کارت به کارت

 

پرداخت پول از طریق دستگاه کارت خوان

 

در این روش که در برخی معاملات شاهد آن هستیم فرد خریدار بنا به دلایلی اقدام به کشیدن کارت با دستگاه کارت خوان(دستگاه پوزpos) موجود در دفاتر املاک کرده و واریز وجه به حساب مشاور املاک مربوطه صورت می گیرد. در ادامه این روند مشاور املاک موظف به پرداخت وجه مربوطه به حساب فروشنده خواهد بود. به طور این معمول این روش زمان هایی انتخاب می شود که فرد فروشنده و مشاور املاک و یا در مواردی مسئول محضر با یکدیگر آشنا بوده و انتقال پول از این طریق انجام می گیرد اما در برخی مواقع هم فرد خریدار به سبب فراموش کردن واریز به موقع وجه توافق شده و یا آماده نکردن مبلغ مربوط به هزینه فی المجلس؛ اقدام به پرداخت پول از طریق دستگاه کارت خوان دفاتر می کنند.

 

پرداخت وجه با استفاده از این روش که معمولا به ندرت اتفاق می افتد؛ روش امنی برای پرداخت پول نبوده و افراد بایستی با احتیاط آن را انتخاب کنند.

 

در صورت استفاده از این روش می بایست برای اطمینان از دفاتر املاک و یا محضر رسید پرداخت پول برای معامله مورد نظر دریافت شده و جزپیاتی مانند مشخصات پرداخت کننده وجه یا به عبارتی خریدار؛ میزان مبلغ پرداخت شده؛ تاریخ پرداخت؛ مشخصات فروشنده و مشخصات معامله مورد نظر نیز در آن درج شود.

 

پرداخت پول از طریق دستگاه کارت خوان

 

پرداخت پول از طریق چک های شخصی

 

منظور از چک های شخصی همان چک هایی می باشد که افراد با استفاده از حساب مالی خود در بانک ها دریافت کرده و در معاملات خود از آن استفاده می کنند. این دسته از چک ها همان طور که اکثر افراد آگاه هستند احتمال بی محل بودن و یا به عبارتی پرداخت نشدن به موقع آن ها بسیار بالا بوده و می تواند مشکلاتی را برای فروشنده و صاحب ملک به وجود آورد.

 

این روش پرداخت پول به دلایلی ازجمله بالا بودن مبلغ و احتمال برگشت خودرن چک می تواند برای فروشندگان بسیار خطر ناک باشد لذا توصیه می شود تنها در صورتی که اعتبار خریدار و صاحب چک برای شما محرز می باشد از این روش استفاده کنید چرا که در صورت برگشت چک علاوه بر دردسر هایی که می تواند برای شما ایجاد کند احتمال اینکه در نهایت پولی دریافت نکنید بسیار بالا می باشد. لذا حتی الامکان از این روش استفاده نکنید.

 

پرداخت پول از طریق چک های بانکی

 

چک های بانکی که شامل دو نوع می باشد یکی از بهترین روش های پرداخت پول در معاملات بزرگ بوده و می تواند اطمینان بالایی را برای افراد به همراه داشته باشد. چرا که چک مورد نظر به دلیل صدور توسط بانک؛ پرداخت آن تضمین شده خواهد بود.

 

چک های بانکی شامل دو دسته زیر می باشد که ادامه به شرح آن ها خواهیم پرداخت.

 

پرداخت پول از طریق چک های بانکی

 

 • چک بانکی تضمین شده

   

چک های بانکی تضمین شده با توجه به حساب افراد در بانک ها و موجودی آن صادر شده و برای همان بانک اعتبار دارد به عبارتی افراد می توانند تنها در شعب همان بانک اقدام به برداشت وجه مربوطه بکنند. این دسته از چک ها به عنوان چک های رمز دار نیز شناخته می شود و دارای مزایای بسیاری می باشند.

 

از جمله ویژگی های این نوع چک ها می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 

 • چک های بانکی تضمین شده توسط بانک مورد نظر صادر شده و بسیار معتبر می باشد.
 • چک های بانکی تنها در شعب همان بانک صادرکننده معتبر می باشد.
 • این دسته از چک ها همانند پول نقد بوده و به راحتی قابل برداشت می باشد.
 • چک های بانکی محدودیتی برای مبالغ بالا نداشته و به راحتی می توان در معاملات بزرگ از آن ها بهره گرفت.
 • فوت فرد صاحب حساب تاثیری بر اعتبار چک نداشته و در صورت مراجعه؛ چک مورد نظر قابل برداشت خواهد بود.
 • این چک ها توسط تمامی افراد قابل برداشت خواهد بود لذا از نظر امنیتی و سرقت می بایست بسیار مراقب بوده و در صورت بروز مشکلاتی مانند سرقت و یا گم شدن چک به بانک مربوطه مراجعه و مراتب را اطلاع دهید.

چک های تضمین شده یکی از بهترین روش ها برای انجام معاملات بزرگ بوده و از اعتبار کافی برخوردار می باشد.

 

پرداخت پول در معاملات ملکی

 

چک های بین بانکی تضمین شده

 

این دسته از چک ها نیز توسط بانک ها صادر شده و بسته به موجودی حساب افراد امکان صدور آن با مبالغ متفاوت وجود خواهد داشت. چک های بین بانکی در میان تمامی بانک ها معتبر بوده و بسته به مشخصات چک در بانک های مختلف قابل پرداخت می باشد. به عبارتی افراد بسته به نیاز و شرایط خود درخواست خود را به بانک ارائه داده و بانک با توجه به آن موجودی حساب افراد چک هایی را به نام خود شخص و یا افراد دیگر صادر می کند. اما در نهایت تنها فردی که چک به نام وی صادر شده است قادر به دریافت مبلغ مورد نظر خواهد بود و هیچ کسی نمی تواند به جای وی جایگزین شود.

 

در مجموع از جمله ویژگی های این دسته از چک ها می توان موارد زیر را یاد آور شد:

 

 • اعتبار این چک ها توسط بانک صادر کننده آن تضمین شده می باشد.
 • این چک ها فقط توسط فردی که مشخصات وی در چک درج شده است قابل برداشت می باشد و حتی دارنده حساب و فرد درخواست کننده چک نیز اجازه برداشت را ندارد.
 • این چک ها از نظر امنیتی بسیار مناسب می باشند.
 • بانک ها برای این دسته از چک ها پول نقد ارائه نکرده و تنها انتقال وجه از طریق آن ها امکان پذیر می باشد.
 • این دسته از چک ها می بایست به نام فروشنده در معامله و فرد دریافت کننده پول صادر شود.

افراد باید دقت داشته باشند که در صورت فسخ معامله؛ این چک ها می بایست ابتدا توسط فروشنده دریافت شده و پس از آن انتقال وجه صورت گیرد. لذا این مورد می تواند مشکلاتی را برای افراد به همراه داشته باشد. چرا که اگر فرد فروشنده قصد ناسازگاری داشت باشد امکان برداشت چک و انتقال وجه میسر نخواهد بود.

 

پرداخت پول در معاملات ملکی

 

بهترین روش پرداخت پول در معاملات ملکی کدام است؟

 

با توجه به نکات و روش های ذکر شده افراد می تواننند هر یک از این روش ها را انتخاب کنند اما باید توجه داشته باشند که اعتماد بیجا دربسیاری از معاملات دردسر های بسیاری را برای افراد رقم زده است. لذا توصیه می شود نکات مربوط به هر یک از روش ها را در نظر داشته و از اعتماد بیجا خود داری کنند.

 

با توجه به روش های ذکر شده و محدودیت های برخی از آن ها و یا مشکلات احتمالی آن ها؛ بهترین روش برای پرداخت پول در معاملات بزرگ؛ چک های بانکی تضمین شده می باشد که به راحتی قابل دریافت بوده و به دلیل صدور توسط بانک از اعتبار کاقی برخوردار می باشد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.