درحالی بازار مسکن در رکود به‌سر می‌برد که با نزدیک‌شدن به ماه‌های پایانی سال برخی بسازوبفروش‌ها به‌دنبال برهم‌زدن آرامش این بخش هستند.

تقلای بسازوبفروش ها برای برهم زدن بازار مسکن

بر اساس آخرین گزارش منتشرشده بانک مرکزی در آبان‌ماه امسال تعداد معاملات ثبت‌شده در بنگاه‌های املاک شهر تهران به 7 هزار و 300 فقره رسید که در مقایسه با مهر 1400 و آبان سال گذشته به‌ترتیب 33.5 درصد و 63.5 درصد افزایش یافته است.

نکته جالب توجه در خصوص تحولات بازار مسکن در دومین ماه پاییز امسال این است که با وجود رشد معاملات اما، قیمت هر مترمربع واحد مسکونی نسبت به ماه قبل از آن 1.2 درصد رشد داشته است، اتفاقی که نشان می‌دهد بازار مسکن در یک رکود تورمی با شیب بسیار ملایم در حال حرکت است.

اما در این وضعیت که بازار مسکن در رکود به‌سر می‌برد، عده‌ای از فعالان بازار مسکن به‌دنبال تغییر جهت این بخش به‌سمت افزایش قیمت هستند.

ماجرا از این قرار است که برخی سازندگان که مدت‌هاست با نیت گران شدن قیمت مسکن از عرضه واحدهای خود به بازار خودداری کرده‌اند،‌ طی اقدامی هماهنگ در مناطق مختلف شهری تهران با قیمت‌های بالاتر از قیمت کنونی بازار، واحدهای خود را آگهی می‌کنند.

یکی از مشاوران املاک مناطق 22گانه دراین‌باره می‌گوید: بازار مسکن در رکود به‌سر می‌برد و همین وضعیت باعث شده است عده‌ای از سازندگان در صدد بر هم زدن وضعیت بازار باشند. آنها برای این کار اقدام به اعلام قیمت‌های فضایی و بسیار بالاتر از قیمت کنونی مسکن می‌کنند.

وی افزود:‌ پیش‌بینی‌ها حاکی از آن است که بازار مسکن در همین وضعیت باقی خواهد ماند، از سوی دیگر قیمت مسکن طی سال‌های 98 و 99 به‌شدت افزایش یافته و باعث شده است قدرت خرید مردم کاهش چشمگیری داشته باشد و نتوانند وارد بازار شوند.

وی بیان کرد: در شرایط رکود کنونی تعدادی از فروشندگان نیز اقدام به ارائه تخفیف برای فروش کرده‌اند که البته تأثیر چندانی بر تغییر وضعیت بازار نکرده است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *