بورسان : مرکز آمار نتایج طرح گردآوری اطلاعات قیمت و اجاره مسکن نقاط شهری کشور در بهار ۱۴۰۰ را منتشر کرد. به گفته مرکز آمار متوسط مبلغ اجاره‎‌ ماهانه به‌علاوه سه درصد ودیعه‎ پرداختی برای اجاره‎ یک مترمربع زیربنای مسکونی معامله شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی در فصل بهار سال جاری در سطح کشور ۲۸ هزار و ۱۹۲ تومان با میانگین مساحت ١٠٤ مترمربع و متوسط عمر بنای ١٤ سال بوده است، که نسبت به فصل قبلی ۲۳ درصد و نسبت به فصل بهار سال گذشته ٦٣.٧ درصد افزایش داشته است.

جهش ۶۴ درصدی اجاره مسکن در کل کشور

همچنین متوسط قیمت فروش هر مترمربع زمین یا زمین ساختمان مسکونی کلنگی معامله شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی در کل کشور ۱۱ میلیون و ۶۹۴ هزار تومان با میانگین مساحت ٢٩١ مترمربع بوده است، که نسبت به زمستان پارسال ٢٥,٦ درصد و نسبت به فصل مشابه سال قبل ١٠٤.٧ درصد افزایش داشته است.

بنگاههای معامالت ملکی کشور موظف هستند مشخصات کلیهی معامالت خرید و فروشی که سند آنها از طریق دفتر ثبت اسناد انتقال پیدا می‌کند را در سامانه اطلاعات مدیریت معاملات املاکو مستغلات کشور ثبت نمایند. با توجه به اینکه کاهش یا افزایش حجم (تعداد) معاملات در شهرهای بزرگ، باعث کاهش یا افزایش شدید متوسط (حسابی) قیمت در سطح استان یا کشور می‌شود، از متوسط تعدیل شده (وزنی) استفاده شده تا بتوان با حذف اثر حجم معاملات، تغییرات واقعی قیمت را مشخص کرد. در ضمن وزن‌های مورد استفاده بر مبنای واحدهای مسکونی دارای سکنه در سرشماری عمومی نفوس و مسکن ۱۳۹۵ به‌روز شده است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *