خرید خانه و ملاحضات آن

خرید خانه ممکن است یکی از لذت بخش ترین کارهایی باشد یک شخص بتواند در طول زندگی خود تجربه کند.

 

این کار علاوه بر زیبایی ها و جذابیت هایی که دارد، دارای ملاحضات و خطراتی نیز هست که در صورت عدم رعایت آنها، می تواند ضرربار باشد. نکاتی وجود دارد که در هنگام انتخاب و خرید یک خانه باید به آنها توجه کرد. توجه به این نکات باعث آسایش هرچه بیشتر و جلوگیری از ضرر و زیان خواهد بود. چنانچه شخصی، بدون اطلاع از این قوانین، به سراغ خرید خانه برود، بی شک دچار آسیب و اشتباه خواهد شد. در این مقاله به بررسی این نکات خواهیم پرداخت.

 

انتخاب خانه

 

اولین موضوع، محله و انتخاب درست آن است. البته اولین اولویت انتخاب محله میزان بودجه و سلیقه شخصی شماست و در درجه بعدی، کوچه، یکی از مهم ترین عوامل آسایش و آرامش است.

در هنگام انتخاب خانه، توجه داشته باشید که خانه مورد نظر شما، همجوار با مراکز تجاری، تفریحی یا مدارس نباشد؛ این موضوع به طور قطع باعث رفت و آمدهای بی شمار و سر و صداهای آزار دهنده برای شما خواهد بود.

 

اهمیت محله و دسترسی های آن

 

یکی از نکات مهمی که در مورد هر خانه ای وجود دارد و می تواند از مزایا یا معایب آن محسوب شود، مسئله دسترسی های محلی آن است. دسترسی آسان به خیابان های اصلی، بزرگراه ها و خطوط تاکسی رانی، اتوبوس رانی و مترو، از مزایایی است که در صورت داشتن وسیه نقلیه شخصی یا نداشتن آن، می تواند یکی از عوامل مهم در تامین آسایش شما باشد.

 

دسترسی های تجاری و رفاهی یک محله

 

یکی دیگر از نکات مهم که در مورد محله مورد نظر خود باید بدانید، دسترسی ها و امکاناتی است که آن محله به شما می دهد. دسترسی سریع به واحد های تجاری و مراکز بهداشتی، یکی دیگر از عوامل بسیار مهمی است که بی شک باید در انتخاب یک خانه در نظر گرفته شود.

پس از اینکه نکات ذکر شده در مورد محله را بررسی کردیم . محله مورد نظر را انتخاب کردیم، به بحث بررسی و انتخاب خود خانه می پردازیم.

 

کیفیت درب های ورودی و خروجی ساختمان را بررسی کنید

 

 

درب ها یکی از پر استفاده ترین قسمت های یک ساختمان هستند و سلامت آنها بسیار حائز اهمیت است. هم چنین، توجه داشته باشید که درب پارکینگ، دارای شیب زیاد نباشد که منجر به آسیب به خودرو شما خواهد شد.

 

قدمت خانه و موقعیت مکانی آن

 

یکی از نکاتی که باید راجع به آن تحقیق و پرسش کنید، موقعیت مکانی خانه است و اینکه بر روی گسل زلزله قرار نگرفته باشد. زلزله پدیده طبیعی است و ممکن است منجر به آسیب رسیدن به خانه هایی شود که بر روی گسل ساخته شده اند.

قدمت خانه نیز که پیشتر در مورد نحوه محاسبه آن صحبت کردیم، یکی از عوامل مهم در مورد میزان قیمت و کیفیت خانه ای است که قرار است در ان زندگی کنید.

 

اهمیت پارکینگ در خانه

 

 

پارکینگ یکی از بخش های مهمی است که برای اشخاصی که دارای وسیله نقلی شخصی هستند، بسیار حائز اهمیت است. در هنگام انتخاب و خرید خانه، به پارکینگ خود، جایگاه آن و پارکینگ مهمان توجه ویژه ای داشته باشید.

 

وضعیت ایمنی ساختمان محل سکونت

 

 

یک خانه، هرچه قدر از نظر ظاهری یا قیمت، خوب یا مقرون به صرفه باشد، تا زمانی که از وضعیت ایمنی مناسبی برخورداتر نباشد، نمی تواند گزینه مناسبی برای سکونت شما باشد. در هنگام بازدید از خانه، حتما این مسئله را، به طور کامل بررسی نمایید و میزان اهمیت این موضوع را به هیچ وجه فراموش نکنید.

 

کنتور برق، آب و گاز را فراموش نکنید

 

 

مستقل بودن کنتور هر واحد، یکی از مسائل بسیار مهم است که می تواند آسایش شما را از نظر پرداخت هزینه های خود تامین نماید. مشترک بودن کنترها ممکن است باعث ایجاد مشکل و درگیری شود.

 

شارژ ماهیانه ساختمان ها

 

 

در صورتی که خانه انتخابی شما، به صورت آپارتمانی یا چند واحده باشد، شارژ ماهیانه از مسائل اصلی و جدانشدنی آن است. این مورد را مورد بررسی قرار دهید و حتما تمام اطلاعات را در مورد مقدار آن، بدانید.

 

خرید خانه

 

راجع به قدرالسهم زمین واحد مسکونی سوال کنید

 

 

این مورد ممکن است باعث کلاه رفتن بر سر شما و زیان های مالی شود. در مورد این مسئله نیز، اطلاعات کافی و لازم را داشته باشید.

 

در صورتی که تمام موارد بالا بررسی و مورد تایید بود، به مسائل داخلی واحد مسکونی میرسیم.

 

سیستم سرمایش و گرمایشی واحد

 

 

این مورد را مورد بررسی شخصی خود قرار دهید؛ حتی می توانید از یک متخصص کمک بگیرد، زیرا ممکن است در ابتدا همه چیز خوب به نظر بیاید و در هنگام استفاده، از کیفیت لازم برخوردار نباشد، باعث هزینه تراشی شود و مشکلات فراوانی را برای شما ایجاد کند.

 

کیفیت لوله کشی و سیم کشی در خرید خانه

 

 

این مورد نیز، مانند سرمایش و گرمایش، می بایست مورد بررسی و بازدید متخصص قرار گیرد تا از خطرات آتی جلوگیری کند.

 

اهمیت میزان نورگیری منازل مسکونی

 

 

برای بررسی این موضوع، پیشنهاد می شود یک بار ظهر و یک بار بعد از ظهر به بازدید از منزل مورد نظر بروید و به بررسی این موضوع بپردازید. نورگیری چه از نظر رفاهی و چه از نظر روانی، امری بسیار مهم است و مزایای مهم یک واحد مسکونی محسوب می شود.

 

اهمیت نورگیر بودن ساختمان

 

کیفیت و فشار آب

 

آب مایه حیاث است و زندگی بدون آن ممکن نیست. به همین دلیل، در هنگام بررسی منزل، کیفیت و فشار آب را نیز معاینه کنید. در صورتی که آب از فشار منماسبلی برخوردار نبود، از فروشنده بخواهید مشکل را رفع کند؛ در غیر این صورت، آن واحد را با تمام مزایا، از گزینه های خود حذف کنید.

اهمیت کف پوش و بالکن

 

این دو عنصر نیز، از عناصر مهمی هستند که ممکن است برای افرادی که دارای تجربه کمتری هستند، به چشم نیایند ولی دارای اهمیت ویژه ای هستند که بعد از سکونت، اهمیت آن مشخص می شود.

 

همسایه ها و مشاعات

 

با وجود تمام نکاتی که گفته شد، همسایه موردی است که با وجود تمام مزایای یک واحد مسکونی، ممکن است باعث برهم ریختن آسایش شما شود. در هنگام بازدید از خانه، با همسایه ها صحبت کنید و مشاعات را بررسی کنید تا متوجه شوید که توان سازگاری و زندگی با دیگر واحد ها را دارید یا خیر.

بعد از پسند کامل منزل خود ( با توجه به ملاحضات لازمه)، حتما به آژانس های املاک مراجعه کنید و نکاتی که قبلا راجع به نوشتن قرارداد گفته شد را در یاد داشته باشید.

توجه داشته باشید که در صورت وراثتی بودن مورد معامله، حظور تمام وراث، مطابق با گواهی انحصار وراثت، الزامی است. هم چنین، طبق قانونی که از سال 1387 تصویب شد، همه آژانس ها موظف هستند که کد رهگیری را به شما تحویل دهند تا شخص فروشنده، نتواند خانه را به کسی غیر از شما بفروشد.

قدم نهایی که باید بردارید، مشاهده سند ساختمان و مطابقت کامل آن با آپارتمان است. این موضوع را جدی بگیرید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *