خرید و فروش ملک بازداشتی

در این مقاله خواهید خواند:

 

ملک بازداشتی چیست؟

 

برخی از املاک به دلایلی قانونی توسط مقامات قضایی توقیف شده و به عبارتی، حق مالی و مالکیتی که شخص نسبت به ملک مورد نظر دارد توقیف می شود. بازداشت ملک موجب عدم اختیار مالک برای خرید و فروش ملک شده و این امکان از وی سلب می شود. در بسیاری از مواقع دلایل بازداشت ملک شامل تخلف و یا عدم پایبندی به تعهدات فردی توسط مالک بوده و در برخی از موارد نیز املاک بازداشتی به سبب تخلفاتی که در مکان ملک صورت گرفته و یا روش بدست آوردن ملک مورد نظر بر خلاف قانون بوده، توسط مقامات قضایی بازداشت می شوند.

 

انواع بازداشت ملک

 

در زمان بازداشت ملک دلایل بازداشت اهمیت زیادی دارند. چرا که بر اساس دلیل بازداشتی مدت زمان بازداشت ملک مشخص خواهد شد. بازداشت املاک بسته به دلیل اجرای حکم به دو صورت موقت و دائم بازداشت می شوند که در ادامه به شرح آنها خواهیم پرداخت.

 

انواع بازداشت ملک

 

بازداشت موقت ملک

 

در این نوع از بازداشت، املاک به صورت موقت در اختیار مراجع قانونی قرار گرفته و پس از تشکیل جلسات دادگاه و تعیین حکم مربوطه در صورت رفع موارد قضایی ملک مورد نظر آزاد خواهد شد. از جمله مواردی که املاک مختلف به صورت موقت بازداشت می شود می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 

بازداشت دائم ملک

 

بازداشت دائمی املاک به گونه ای است که به بازداشت صورت گرفته ملک به طور کامل از اختیار و مالکیت مالک خارج شده و به نفع دولت مصادره می شوند. این نوع املاک به سبب تخلف صورت گرفته در ملک مورد نظر و یا روش بدست آوردن ملک توسط دولت توقیف شده و حتی پس از تشکیل دادگاه و طی مراحل قانونی به نفع دولت بفروش رسیده و تمامی مزایای حاصله در اختیار دولت خواهد بود.

 

خرید و فروش ملک بازداشتی

 

املاک بازداشتی همانطور که ذکر شد به صورت کامل تحت اختیار مقامات قضایی بوده تمامی امور مربوط به خرید و فروش و یا نقل و انتقالات ملک مورد نظر به دلیل بازداشت آن، از مالک سلب می شود. به همین سبب هر گونه معامله و خرید و فروشی پیرامون املاک بازداشتی باطل بوده و به عبارتی غیرقانونی می باشند. مالکین این گونه املاک باید توجه داشته باشند که اگر برخلاف قانون نسبت به خرید و فروش املاک بازداشتی اقدام کنند این عمل جرم به حساب آمده و فرد خاطی به عنوان مجرم شناخته می شود. لذا بایستی توجه داشته باشند که از معماله اینگونه املاک خودداری کنند.

 

خرید و فروش ملک بازداشتی

 

روش های تشخیص ملک بازداشتی

 

در بسیاری از مواقع مالکین با اطلاع از غیرقانونی بودن خرید و فروش املاک بازداشتی نسبت به فروش ملک خود اقدام میکنند که این می تواند برای خریداران مشکلات و خساراتی را در پی داشته باشد. به همین سبب در زمان معاملات ملکی بایستی بررسی های لازم را انجام داده و با اطمینان کامل نسبت به معامله مورد نظر اقدام کرد. یکی از روش های تشخیص ملک بازداشتی توجه به اسناد مالکیت می باشد . چرا که در اسناد مربوط به املاک بازداشتی شاهد دستور مرجع قضایی هستیم. این دستور با اطلاعات کامل مرجع مربوطه در پشت اسناد ملکی ذکر می شود که براحتی قابل تشخیص بوده و تنها نیاز به بررسی جزئی سند دارد.

 

اما در برخی موارد مشکل زمانی رخ می دهد که این مورد در پشت سند ملک قید نشده و تنها از طریق استعلام از دفاتر اسناد رسمی قابل تشخیص خواهد بود. لذا برای اطمینان از خرید و معامله انجام شده پیشنهاد می شود تمامی مراحل مربوط به نقل و انتقال ملک مورد نظر در دفاتر اسناد رسمی ثبت شود تا توسط مامورین دولیت بررسی و در صورت مسکل دار بودن سند از معامله مورد نظر که غیرقانونی می باشد جلوگیری شده و خسارتی به فرد خریدار وارد نشود. لذا پیش از اطمینان کامل از صحت معامله از پرداخت هرگونه وجهی به فروشندگان خودداری کرده و یا در صورت لزوم قبل از آن به دفاتر اسناد رسمی مراجعه کرده و ملک مورد نظر را مورد بررسی قرار دهید

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.