درحالی که ترمز افزایش هزینه وام مسکن در سال جدید کشیده شده و هفته قبل هر برگ از تسهیلات مسکن حدودا ۷۸ هزار تومان قیمت داشت، قیمت این اوراق اکنون به بیش از ۹۰ هزار تومان نیز رسیده است. بررسی آخرین وضعیت قیمت اوراق مسکن نشان می‌دهد که هر برگ اوراق تسهیلات مسکن در فروردین و اردیبهشت و خرداد سال گذشته به تریتب ۹۵ هزار و ۴۰۰، ۹۳ هزار و ۹۰۰ و ۸۹ هزار و ۸۰۰ تومان قیمت دارند. هر برگ اوراق تسهیلات مسکن بانک مسکن در، تیر، مرداد و شهریورماه سال گذشته با قیمت ۹۰ هزار و ۴۰۰، ۹۲ هزار و ۶۰۰ و ۹۲ هزار و ۹۰۰ تومان داد و ستد می‌شود. همچنین این اوراق در ماه مهر سال ۱۴۰۰، ۸۹ هزار و ۷۰۰، در آبان ماه ۱۴۰۰، ۹۲ هزار و ۵۰۰ و در آذرماه سال ۱۴۰۰ نیز ۹۱ هزار تومان قیمت دارند. اوراق تسهیلات مسکن در دی‌ و بهمن سال گذشته نیز با قیمت های ۹۳ هزار و ۷۰۰ و ۹۶ هزار تومان معامله می‌شود. این گزارش نیز بر اساس قیمت بهمن ماه نوشته شده است. خبر روز اخبار بورس قیمت دلار امروز افزایش چشمگیر قیمت اوراق مسکن تهران جای مستاجرها نیست / صعود سرسام‌آور اجاره‌بها در این استان افزایش وحشتناک قیمت مسکن در دوبی قیمت اوراق برای مجردها و متاهل‌های تهرانی بر این اساس، مجردهای ساکن تهران می‌توانند تا ۲۸۰ میلیون تومان تسهیلات دریافت کنند که شامل ۲۰۰ میلیون تومان تسهیلات خرید مسکن و ۸۰ میلیون تومان وام جعاله می‌شود. لذا برای دریافت ۲۰۰ میلیون تومان تسهیلات باید ۴۰۰ برگه تسهیلات مسکن خریداری کنند که هزینه این تعداد اوراق با تسه ۹۶ هزار تومانی، ۳۸ میلیون و ۴۰۰هزار تومان می‌شود. همچنین با در نظر گرفتن ۸۰ میلیون تومان وام جعاله که برای آن باید ۱۶۰ ورق به مبلغ ۱۵ میلیون و ۳۶۰ هزار تومان خریداری کنند، مجموع هزینه خرید اوراق به ۵۳ میلیون و ۷۶۰ هزار تومان می‌رسد. (یه فرصت ویژه) برای علاقمندان به بازار ارز دیجیتال معرفی بهترین صرافی‌های ایرانی و خارجی در این وبینار “رایگان” در وبینار رایگان تحلیل بنیادی رمز ارزها همین حالا ثبت نام کن “یه فرصت ویژه” برای علاقمندان به ارز دیجیتال (رایگان ثبت نام کن) زوج‌های تهرانی نیز برهمین اساس می‌توانند تا سقف ۴۸۰ میلیون تومان شامل ۲۰۰ میلیون تومان تسهیلات خرید مسکن برای هر نفر و ۸۰ میلیون توان وام جعاله دریافت کنند؛ بنابراین زوجین باید ۸۰۰ برگه تسهیلات مسکن خریداری کنند که هزینه آن ۷۶ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان می‌شود که همراه با هزینه ۱۵ میلیون و ۳۶۰هزار تومانی وام جعاله که برای آن باید ۱۶۰ ورق تسهیلات مسکن خریداری کنند، در مجموع باید ۹۲ میلیون و ۱۶۰هزار تومان پرداخت کنند. قیمت اوراق در سایر استان‌ها سقف این تسهیلات برای مراکز استان و شهرهای با جمعیت بیش از ۲۰۰ هزار نفر برای مجردها به ۱۶۰ و برای زوجین به ۳۲۰ میلیون تومان رسیده است که با توجه به اینکه مجردها باید ۳۲۰ و متاهل های ساکن این شهرها نیز باید ۶۴۰ برگه تسهیلات مسکن خریداری کنند، مجردها باید ۳۰ میلیون و ۷۲۰ هزار تومان و متاهل ها نیز باید ۶۱ میلیون و ۴۴۰ هزار تومان پرداخت کنند. این وام برای مجردهای سایر مناطق شهری به ۱۲۰ و برای زوجین این مناطق نیز به ۲۴۰ میلیون تومان رسیده است. بنابراین مجردها باید با پرداخت ۱۱ میلیون و ۵۲۰ و متاهل‌ها نیز با پرداخت ۲۳ میلیون و ۴۰ هزار تومان نسبت به اخذ این وام اقدام کنند.

,

معاون بنیاد مسکن از پیشرفت فیزیکی ۱۸ درصدی واحدهای نهضت ملی مسکن خبر داد و گفت:‌ در پرداخت تسهیلات مسکن روستایی مشکل داریم.

پیشرفت فیزیکی نهضت ملی مسکن 18درصد شد/ معاون بنیاد مسکن: در پرداخت وام مسکن روستایی مشکل داریم

به گزارش خبرگزاری تسنیم، حمیدرضا سهرابی با یادآوری این‌که تاکنون حدود 85 هزار واحد پروژه برای بنیاد مسکن در طرح نهضت ملی مسکن در بخش شهری تعریف و کمتر از 60 هزار متقاضی به بنیاد معرفی شده است، اظهار کرد:‌ عملیات اجرایی حدود 60 هزار واحد آغاز شده که 40 هزار واحد از این تعداد در مرحله فونداسیون قرار دارد و 20 هزار واحد دیگر در مراحل صدور پروانه و دیگر مراحل هستند.

وی با بیان این‌که این پروژه‌ها به پیشرفت فیزیکی 18 درصد رسیده است، افزود:‌ بنیاد مسکن در اجرای طرح نهضت ملی مسکن مسئولیت احداث و بهسازی 800 هزار مسکن روستایی و 800 هزار واحد مسکن شهری را در شهرهای زیر 100 هزار نفر جمعیت برعهده دارد.

وی با اعلام این‌که در پرداخت تسهیلات مسکن روستایی مشکل داریم، تصریح کرد:‌ در بخش مسکن شهری، بانک مسکن با بنیاد همکاری مناسبی دارد.

به گزارش تسنیم، همزمان با سالروز فرمان تاریخی امام خمینی (ره) برای تاسیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، رئیس این بنیاد در نشست خبری به تشریح برنامه‌های در دست اجرا برای نوسازی و بازسازی واحدهای مسکونی روستایی پرداخت.

اکبر نیکزاد پس از ارائه آمار عملکرد بنیاد مسکن، از عدم همراهی سازمان برنامه و بودجه با مصوبه شورای عالی مسکن در خصوص افزایش سقف وام مسکن روستایی به 200 میلیون تومان گلایه کرد.

وی در این‌باره گفت:‌ 25 آبان سال گذشته در شورای عالی مسکن با حضور رئیس‌جمهوری مصوب شد وام مسکن روستایی به 200 میلیون تومان افزایش یابد. سود این وام 5 درصد و زمان بازپرداخت آن 20 ساله است. اما سازمان برنامه و بودجه مقابل این مصوبه ایستاده است با وجود این‌که حدود یک زونکن نامه زده‌ایم حتی با رئیس‌جمهوری هم مکاتبه‌ کرده‌ایم و با وجود دستور اکید آیت‌الله رئیسی این وام پرداخت نمی‌شود.

وی با تاکید بر این‌که 40 هزار روستا 40 هزار دژ مستحکم ایران است و به برکت این روستاها امنیت پایداری است که داریم، اضافه کرد: سازمان برنامه و  بودجه می‌گوید این وام تورم زاست، اگر نوسازی مسکن روستایی نبود الان با زلزله‌های 5 و 6 ریشتری آمار خسارت‌ها این نبود. ترک فعل اگر موجب ضرر و زیان با مردم شود، مسئولان باید پاسخگو باشند. عزیزانی که همراهی نمی‌کنند اگر زلزله‌ای بیاید باید پاسخگو باشند.

وی یادآور شد: سال گذشته پرداخت تسهیلات بازسازی ابتدا با 18 درصد ابلاغ شد که بعد از نهیب رئیس‌جمهوری بانک مرکزی و سازمان برنامه جمع‌وجور کردند و سود را به 5 درصد کاهش دادند و بلاعوض شهری و روستایی اسیت‌دیده از سیل و زلزله با تاکید آیت‌الله رئیسی پرداخت شد.

رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در گفت‌وگو با تسنیم نیز با اشاره به این‌که حدود 5 ماه است که پیگیر پرداخت وام 200 میلیون تومانی مسکن روستایی هستیم، افزود: یکی از دلایل افزایش وام مسکن روستایی،‌عدم پوشش آن برای ساخت و تکمیل واحدها بود.

نیکزاد بیان کرد: وام 100 میلیون تومانی کفاف اتمام ساخت واحدها را نمی‌دهد و باعث می‌شود تا این واحدها نیمه‌تمام می‌ماند. بر اساس بررسی صورت گرفته که گزارش توجیهی آن به رئیس‌جمهوری هم ارائه شد پیشنهاد وام 200 میلیون تومان مسکن روستایی را دادیم.

وی افزود:‌ آقای رئیس‌جمهوری این را پذیرفتند و در شورای عالی مسکن مصوب شد. مردم چون می‌دانند با وام 100 میلیون تومانی ساختمان نیمه تمام می‌ماند علاقه‌ای برای دریافت وام ندارند. ضمن این‌که ما هم توصیه‌ای برای دریافت وام مذکور نداریم.

وی تاکید کرد: به دلیل عدم همراهی سازمان برنامه و بودجه روزانه 550 واحد مسکن روستایی در کشور ساخته نمی‌شود و عواقب این هم خطرناک خواهد بود.

انتهای پیام/

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *