اطلاعات منتشر شده مرکز آمار حاکی است که قیمت مسکن در شهر یاسوج زیر متری ۲ میلیون تومان بوده، اما آمارها در این رابطه هم درست نیست و فروش متری ۵ میلیونی مسکن در این شهر هم ثبت شده است.

در یاسوج هم مسکن ارزان نداریم!

به گزارش سلام نو به نقل از اکوایران، در آخرین گزارش مرکز آمار ایران از قیمت مسکن و زمین در بهار ۱۴۰۰، شهر یاسوج نشان ارزان ترین شهر را از لحاظ قیمت مسکن به خود اختصاص داده بود. قیمت مسکن در این شهر یک میلیون و ۷۸۷ هزار تومان اعلام شده بود.

پس از آن بیرجند در رتبه دوم ارزان‌ترین شهرهای ایران قرار داشت؛ قیمت مسکن در بیرجند با قیمت متری ۳ میلیون و ۹۱۱ هزار تومان در مقام دوم و ایلام با ۳ میلیون و ۹۵۱ هزار تومان در مقام سوم قرار دارد.

اما بررسی فایل‌های فروش در شهر یاسوج در تابستان ۱۴۰۱ نشان می‌دهد تقریبا پیدا کردن آپارتمان فروشی زیر ۵ میلیون تومان در شهر امکان ندارد. موضوعی که رسانه های محلی یاسوج نیز به آن واکنش نشان داده و نوشتند در مناطق مختلف شهر یاسوج قیمت مسکن و زمین متفاوت است یعنی در نقاطی از شهر یاسوج هر متر زمین تا ۱۳ میلیون تومان خرید و فروش می شود و  امکان خرید مسکن با این قیمت توسط اقشار متوسط و کم درآمد جامعه وجود ندارد. در مناطق کمتر توسعه یافته شهر یاسوج که برخی امکانات زیرساختی مانند جاده آسفالت و همچنین حریم های عمرانی مشخص نشده است قیمت مسکن با متری حتی تا ۵ میلیون تومان خرید و فروش می شود و قیمت اعلام شده مرکز آمار ایران حتی در حاشیه شهر یاسوج هم صدق نمی کند به گونه ای که در این مناطق حاشیه ای قیمت هر متر زمین بالای ۳ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان خرید و فروش می شود.

مسکن ارزان در شهرستانها؟

براساس این گزارش طبق برخی منابع معتبر قیمت زیر ۲ میلیون تومان در شهر یاسوج که از آن به عنوان ارزانترین شهر یاسوج یاد شده است نمی تواند معتبر باشد زیرا قیمت مسکن حتی در روستاهای دور دست مناطق حاشیه ای یاسوج بالای یک میلیون و ۷۰۰ هزار تومان است.

در فایل‌های آپارتمان‌های پیشنهادی برای فروش بیشتر این املاک حتی املاک نوساز فاقد آسانسور و پارکینگ هستند، برخی از این آپارتمان ها در شرایط فروش اعلام شده که فاقد نما هستند. اما آپارتمان هایی که بالای متری ۱۰ میلیون تومان قیمت گذاری شده از امکاناتی مانند آسانسور ، انباری و پارکینگ دارند. وضعیت اجاره هم در شهر یاسوج چندان مناسب نیست و مستأجران هم از افزایش چشمگیر قیمت اجاره گلایه دارند. رهن خانه از ۱۸۰ تا ۲۵۰ و بعضاً ۳۰۰ میلیون رفته تا به غیر از افراد خاص و دارای تمکن مالی، زور بقیه مردم به این قیمت‌ها نرسد. در روستاهای اطراف یاسوج هم رهن‌ها دست کمی از قیمت‌های سطح شهر ندارد و این وسط مردم خانه به دوش و اجاره ‌نشین‌ها هستند که کمرشان زیربار این رهن‌های سنگین خم می‌شود.

قیمت مسکن

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *