فروش وکالتی ملک

راهنمای جامع استعلام وکالت نامه فروش ملک

فروش ملک به صورت وکالتی یکی از پر چالش ترین معاملات در بازار مسکن می باشد که افراد می بایست تا حد ممکن موارد حقوقی مربوطه را رعایت کنند تا از ضرر و زیان و دردسرهای مربوطه جلوگیری کرده باشند. در این نوع از معاملات فروشنده ملک به دلایل مختلف امکان انتقال سند را نداشته و لذا به صورت وکالتی اقدام به فروش می کند. یعنی در روند این معامله سند رسمی ملک به نام خریدار منتقل نمی شود و تنها به کمک وکالت نامه معتبر و مبایعه نامه فروش ملک مورد نظر معامله شده و با توجه به شرایط طرفین معامله در فرصتی مناسب انتقال سند انجام خواهد شد.

 

عدم انتقال سند در معاملات وکالتی سبب ریسک بالا در این معاملات شده لذا توصیه می شود پیش از انجام معامله تمامی جوانب را در نظر گرفته و موارد حقوقی مربوط به این دسته از معاملات را مطالعه کنید. به طور خلاصه توصیه می شو موارد زیر را در نظر داشته و با دید آگاه تری وارد معاملات وکالتی شوید:

 

 • حتما در زمان انجام معامله استعلام سند ملک را انجام داده و از مالک بودن فروشنده اطمینان یابید.
 • پیش از انجام معامله بدهی مالیاتی ملک را بررسی کنید.
 • معامله مورد نظر را در دفاتر املاک مطمئن به انجام رسانید.
 • برای اثبات مالکیت جدید و جلوگیری از فروش همزمان ملک به چند نفر؛ مبایعه نامه فروش ملک را حتما تنظیم کنید و برای آن کد رهگیری دریافت کنید.
 • مبایعه نامه بدون کد رهگیری معتبر نبوده و خطر معامله را بالا می برد.
 • پیش از انجام معامله از توقیف نبودن سند اطمینان یابید.
 • در صورتی که سند ملک در رهن بانک باشد تا پایان مدت رهن؛ اجازه انتقال سند را نخواهید داشت.
 • ترجیحا از خرید ملک با سند وکالتی و معامله با افراد ناشناس خودداری کنید.

نکات حقوقی مربوط به وکالت نامه فروش ملک

 

وکالت نامه فروش ملک یکی از ضروری ترین و مهمترین مدارک موجود در معاملات وکالتی می باشد که بررسی اعتبار آن و همچنین نکات درج شده در آن از اهمی بالایی برخوردار می باشد. چرا که در صورت درج شدن و یا درج نشدن برخی موارد امکان به وجود آمدن مشکل در روند انتقال سند بالا رفته و می تواند خطراتی را در پی داشته باشد. لذا در زمان تنظیم وکالت نامه موارد زیر را در نظر داشته و آن ها را جدی بگیرید.

 

 • وکالت نامه دریافت شده را در دفاتر اسناد رسمی تنظیم کرده و از دریافت وکالت نامه های غیر رسمی بپرهیزید.
 • وکالت نامه های دستی معتبر نمی باشند.
 • وکالت نامه بلاعزل دلیلی برای عدم انجام فروش و یا انتقال سند به دیگری توسط فروشنده نخواهد بود.
 • برای جلوگیری از فروش مجدد و انتقال سند توسط شخص فروشنده؛ در وکالت نامه درج شود که فروشنده ملک اجازه فروش ملک را شخصا نداشته و به این ترتیب این حق از وی سلب می شود.
 • وکالت نامه مورد نظر را بدون محدودیت زمان تنظیم کنید.
 • وکالت نامه بلاعزل در صورت فوت و یا جنون مالک باطل شده و فاقد اعتبار خواهد بود. لذا برای انجام مراحل انتقال سند در اولین فرصت اقدام کنید.
 • پیش از انجام معامله استعلام وکالت نامه فروش و تایید اعتبار آن ضروری است.

اطلاعات درج شده در وکالت نامه فروش ملک

 

در وکالت نامه ها مانند هر سند رسمی دیگری مشخصات افراد می بایست به طور کامل درج شود. به طوری که در این اسناد اطلاعات مربوط به وکیل؛ موکل و همچنین اطلاعات مربوط به مورد وکالت را شاهد هستیم. علاوه بر این اطلاعات مربوط موارد حقوقی و توافقات میان وکیل و موکل در وکالت نامه ها به طور کامل درج می شود که در صورت نیاز قابل پیگیری و استناد هستند.

 

نمونه وکالت نامه فروش ملک

 

تمامی وکالت نامه های تنظیم شده در دفاتر اسناد رسمی دارای مشخصاتی مخصوص همان سند می باشند که شامل موارد زیر می باشد:

 

تمامی موارد ذکر شده با عدد تعبیه شده در تصویر هماهنگ می باشد.

 

 1. شناسه سند (کد 18 رقمی)
 2. رمز تصدیق (کد 6 رقمی)
 3. شماره سند ثبت شده (شماره وکالت نامه)
 4. شماره صفحه؛ شماره دفتر جلد و همچنین تاریخ تنظیم سند
 5.  شماره و آدرس دفترخانه

استعلام وکالت نامه فروش ملک

 

همان طور که بیان شد وکالت نامه های دستی از نظر قانون هیچ اعتباری نداشته و مستند نمی باشند. لذا افراد باید توجه کنند که به هیچ عنوان با وکالت نامه دستی و ادعای اعتبار آن از سوی فروشنده وارد معامله نشوند. علاوه بر این وکالت نامه های محضری و رسمی نیز نباید بدون اعتبار سنجی استفاده شوند؛ یعنی پیش از انجام معامله حتما استعلام وکالت نامه تنظیم شده؛ دریافت شود و در صورت معتبر بودن آن اقدامات بعدی صورت گیرد.

 

برای استعلام وکالت نامه می توان از روش های زیر استفاده کرد:

 

 1. استعلام به روش حضوری و از طریق دفاتر اسناد رسمی
 2. استعلام به روش غیر حضوری و از طریق سامانه اداره ثبت اسناد و املاک کشور

استعلام وکالت نامه از هر دو روش (در ادامه به طور کامل شرح داده می شود) به راحتی امکان پذیر بوده و افراد می توانند در زمان لازم برای این منظور اقدام کنند.

 

استعلام وکالت نامه از طریق دفاتر اسناد رسمی

 

برای استعلام وکالت نامه فروش از طریق دفاتر اسناد رسمی می بایست به دفتر تنظیم کننده وکالت نامه ارائه شده مراجعه کرده و صحت آن را بررسی کنید. لازم به ذکر است برای اطمینان از این مورد می توانید به صورت تلفنی نیز مورد را پرس و جو کرده و از اعتبار وکالت نامه مربوطه مطمئن شوید.

 

برای استعلام وکالت نامه فروش نیاز به برخی اطلاعات درج شده در وکالت نامه دارید که از جمله می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 

 • شناسه سند (کد 18 رقمی بالای برگه وکالت نامه)
 • شماره وکالت نامه (شماره سند ثبت شده)
 • آدرس و شماره تلفن دفتر ثبت اسناد رسمی

همان طور که در تصاویر بالا مشخص است تمامی این اطلاعات در قسمت بالای وکالت نامه ها قابل دستیابی می باشد که می توانید از آن ها در زمان لازم استفاده کنید.

 

استعلام وکالت نامه از طریق سایت سازمان ثبت اسناد و املاک کشور

 

استعلام وکالت نامه فروش ملک به روش غیر حضوری و اینترنتی؛ با استفاده از سایت سازمان ثبت اسناد و املاک کشور به راحتی امکان پذیر بوده و افراد می توانند در قسمت تصدیق اصالت اسناد تنظیمی سایت و با استفاده از برخی اطلاعات درج شده در وکالت نامه ارائه شده برای این منظور اقدام کنند. برای استعلام وکالت نامه از این روش می بایست به آدرس confirm.ssaa.ir مراجعه کرده و با وارد کردن اطلاعات مربوطه اعتبار وکالت نامه مورد نظر را مورد بررسی قرار داد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *