وزیر راه و شهرسازی با بیان “تمایلی به وزیرشدن نداشتم”، گفت: مرکز تحقیقات ۲۷ هکتار زمین و امکانات پژوهشی خوبی دارد اما کیفیت ساخت‌وساز مسکن ایران بسیار بد است.

رستم قاسمی: کیفیت ساخت مسکن در ایران بسیار بد است/ انتقاد تند وزیر راه از عملکرد مرکز تحقیقات راه و شهرسازی

رستم قاسمی وزیر راه و شهرسازی در مراسم گرامیداشت هفته حمل‌ونقل در شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل‌ونقل با اشاره به اینکه سالانه روسیه 25 تا 30 هزار تن زغال‌سنگ از مسیر دریای سیاه، دریای سرخ و کانال سوئز به هند صادر می‌کند، اظهار کرد: اگر ایران در هر تن 20 تا 30 دلار هم به روسیه تخفیف بدهد عبور این بار ترانزیتی از کشورمان سالانه حدود 6 میلیارد دلار درآمد نصیب ما می‌کند.

وی ادامه داد: باید جی‌دی‌پی کشور از ترانزیت 20 درصد باشد که عدد قابل قبولی است.

وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه کل اعتبار وزارت راه و شهرسازی در یک سال 16 میلیارد تومان است، افزود: با توجه به این رقم بودجه باید از ظرفیت بخش خصوصی برای اجرای پروژه‌های راه‌سازی و تأمین تجهیزات در بخش ریلی استفاده کنیم.

قاسمی با ابراز “در بخش حمل‌ونقل مذاکرات خوبی در سطح دنیا انجام داده‌ایم که تا زمان به نتیجه رسیدن گفتن آن ضرورتی ندارد” اضافه کرد: در بحث ساخت آزادراه نیازی به چین یا اروپا نداریم.

وی از مذاکره با سران قوا برای اعتبارات وزارت راه و شهرسازی خبر داد و با اعلام اینکه “سرباز مملکت هستم”، گفت: من تمایلی به وزیرشدن نداشتم و روز آخر هم موبایلم را خاموش کرده بودم اما توفیقی حاصل شده است تا به این بخش خدمت کنم، ترسی هم برای حفظ سمت ندارم.

الزام حرکت به‌سمت سیستم‌های نوین

وزیر راه و شهرسازی با تأکید بر اینکه “باید به‌سمت سیستم‌های نوین در بخش حمل‌ونقل و مسکن حرکت کنیم”، گفت: دربخش ساخت‌وساز مسکن کیفیت خوبی نداریم. مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی وزارت راه و شهرسازی 27 هکتار زمین در بهترین منطقه تهران را در اختیار دارد، این مرکز امکانات پژوهشی خوبی دارد اما با این حال کیفیت ساخت‌وساز مسکن در کشور بسیار بد است.

قاسمی توضیح داد: امروز عمر ساختمان‌های کشور 15 تا 20 سال است و ما در بحث صنعتی‌سازی مسکن مسیر دو و سه را هم طی نکردیم اما دنیا از مسیر هشت عبور کرده است.

وی با یادآوری “به‌خاطر مسئولیتم در وزارت نفت به کشورهای بزرگی از شرق و غرب دنیا سفر کرده‌ام”، گفت: در حوزه استفاده از فناوری‌های نوین مسکن عقب‌ماندگی زیادی داریم با اینکه هنوز جزئیات ورود فناوری را اعلام نکرده‌ایم برخی می‌گویند “وزارت راه می‌خواهد چینی‌ها را برای ساخت‌وساز مسکن به ایران بیاورد”، ما فقط می‌خواهیم فناوری صنعتی‌سازی را به کشور وارد کنیم و قرار نیست هیچ نیروی کار خارجی (چینی) یا کشور دیگری وارد ایران شود.

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه زمان ساخت مسکن در کشور حداقل دو سال است، گفت: این درحالی است که در دنیا ساختمان‌های 12طبقه را در شش ماه می‌سازند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *