اقتصادنیوز: هزینه وام مسکن در هفته سوم اردیبهشت ماه 1401 صعودی شده و این رقم برای متاهلین به مرز 120 میلیون تومان رسید. اتفاقی که در نهایت موجب شد تانرخ سود وام مسکن در مرز 25 درصد قرار بگیرد. بالاترین نرخ سود وام مسکن در سال 1401.
رکوردزنی نرخ سود وام مسکن در مرز 25 درصد+ نمودار

به گزارش افتصادنیوز ، روند هزینه وام مسکن در روزهای اخیر صعودی شده و به سطح بالایی دست پیدا کرده است.  این هزینه هر روزه در بازار اوراق تسهیلات وام مسکن به دست می آید که تغییرات آن می تواند بیان کننده هزینه وام در هر مقطع در بین مجردین و متاهلین باشد.

رکوردزنی قیمت اوراق تسه در هفته سوم اردیبهشت

به طور کلی متقاضیان وام مسکن می توانند اوراق تسه را جهت خرید وام از ابن بانک خریداری کنند. قیمت هر کدام از این اوراق در بازار خرید و فروش این کالا به صورت روزانه تعیین می شود. متقاضیان نیز می‌توانند با اعتبار 500 هزار تومانی هر کدام از این اوراق از بانک مسکن وام از این نهاد خریداری کرده و آن را در جهت خرید خانه و تعمیرات آن هزینه کنند.

سقف خرید این وام برای مجردین برابر با 240 میلیون تومان و برای متاهلین نیز معادل با 480 میلیون تومان اعلام شده و متناسب با این مبالغ می توان سقف خرید اوراق را تعیین کرد.

در همین رابطه در روز 21 اردیبشهت ماه سال 1401 قیمت اوراق روندی صعودی گرفته و به 124 هزار تومان رسید.

این در حالی بود که این متغیر در آغاز سال جاری مسیری نزولی را اتخاذ کرده و در نیمه فروردین ماه به مرز کانال 60 هزار تومانی رسیده بود.

در نهایت قیمت اوراق پس از برخورد به کف دوباره صعودی شده و در هفته سوم اردیبهشت ماه مسیری صعودی را رقم زده است. این مسیردر نهایت به کانال 120 هزار تومانی رسیده و طبق روند شاخص اوراق در روزهای اخیر احتمال تداوم آن در هفته پایانی اردیبهشت ماه نیز وجود خواهد داشت.

اوراق تسه

هزینه 120 میلیون تومانی متاهلین در خرید اوراق

قیمت اوراق در روز 21 اردیبهشت ماه در نهایت موجب شد تا سقف هزینه خرید وام مسکن برای مجردین در سطح 70 میلیون تومان بوده و برای متاهلین برابر با 120 میلیون تومان به ثبت رسید.

هزینه ای که در تاریخ قیمت اوراق در روزهای گذشته بی سابقه بوده است.

رکوردزنی هزینه وام مسکن در این مقطع در انتها سبب شد تا نرخ سود حقیقی وام نیز به رکورد بی سابقه دست پیدا کند.

رکوردزنی بی سابقه نرخ سود وام مسکن در هفته سوم اردیبهشت 1401

پس از رشد هزینه وام مسکن نرخ سود نیز رشد یافته و به سطح بالایی رسید.

به طور کلی نرخ سود اسمی وام مسکن در روز 21 اردیبهشت ماه برابر با 17.5 درصد است. در صورتی که متقاضیان دو هزینه رابرای وام مسکن پرداخت می کنند نرخ سود موثر آن در این مقطع برابر با 25 درصد به ثبت رسیده است.

اوراق تسه

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *