طبق اعلام وزارت راه و شهرسازی تنها در ۴ استان زمین مورد نیاز برای ساخت پروژه‌های نهضت ملی مسکن به‌طور کامل تامین شده است.

زمین نهضت ملی مسکن در 27 استان تامین نشد

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، بر اساس اعلام رستم قاسمی وزیر راه و شهرسازی عملیات اجرایی ساخت یک میلیون و 380 هزار واحد نهضت ملی مسکن در سراسر کشور آغاز شده است. وی 21 خرداماه امسال در آیین آغاز ساخت اولین پروژه نهضت ملی مسکن در تهران گفته بود: مهرماه سال گذشته قانون جهش تولید مسکن ابلاغ شد و در این راستا ایجاد سامانه‌های لازم، توافق با بانک‌ها برای پرداخت وام و ایجاد صندوق ملی مسکن جهت تأمین بخشی از هزینه ساخت اقشار کم‌درآمد عملیاتی شد.

وی یادآور شد: در گذشته مسکن مهر را داشتیم که کار بزرگی بود. زمین حدود یک میلیون مسکن مهر توسط دولت تأمین شد و برای نهضت ملی مسکن باید برای 4 میلیون واحد زمین تأمین شود.

وی با تأکید بر این‌که “متناسب با زندگی مردم به آنها زمین برای ساخت مسکن ویلایی می‌دهیم”، اضافه کرد: تا پایان خرداد پالایش 5 میلیون متقاضی نهضت ملی مسکن انجام می‌شود.

وی گفت: ساخت مسکن یک‌ساله به پایان نمی‌رسد و تا پایان شهریور ساخت پارت 2میلیون‌واحدی نهضت ملی مسکن را آغاز می‌کنیم.

*عدم همراهی دستگاه‌های دولتی برای تامین زمین نهضت ملی مسکن

به گزارش تسنیم بر اساس قانون جهش تولید  وعرضه مسکن (ماده 10) همه وزارتخانه‌ها، موسسات و دستگاه‌های دولتی و همچنین شرکت‌هایی که 100 درصد سرمایه  و سهام آنها متعلق به دولت است مکلفند نسبت به واگذاری و تحویل رایگان اراضی در اختیار خود در چارچوب مکان‌یابی موضوع ماده 6 قانون ساماندهی و حمایت از تولید و عرضه مسکن قرار می‌گیرند ظرف 2 ماه از تاریخ لازم‌الاجرا شدن این قانون بنا به درخواست وزارت راه و شهرسازی اقدام کنند.

ادارات ثبت اسناد و املاک موظفند پس از اعلام وزارتخانه یاد شده (راه و شهرسازی) ظرف یکماه نسبت به تفکیک و ثبت انتقال ملک در دفتر املاک و صدور سند مالکیت به نام دولت با نمایندگی وزارت راه و شهرسازی اقدام کنند.

این در حالی است که با وجود تصریح قانونی، اما دستگاه‌ها و سازمان‌های دولتی مانند دوره دولت قبل  و در طرح ملی مسکن، همکاری چندانی با وزارت راه و شهرسازی برای تامین زمین نهضت ملی مسکن ندارند. طبق پیگیری‌های صورت گرفته کمتر از 4 درصد زمین‌های دولتی از سوی دستگاه‌ها و سازمان‌ها به وزارت راه و شهرسازی واگذار شده است.

در همین رابطه نیز معاون وزیر راه و شهرسازی با تاکید بر تسریع تامین اراضی این طرح، گفت: بنا بر دستور وزیر راه و شهرسازی و توافقاتی که انجام شده است تامین اراضی تمامی واحدهای طرح نهضت ملی مسکن به تعداد 4 میلیون واحد مسکونی که در برخی از استان‌ها مشکلاتی داشته‌ باید حداکثر تا پایان مردادماه به اتمام برسد و نتایج نهایی شوند.

محمودزاده افزود: طرح نهضت ملی مسکن سیاست دولت، تاکید رییس‌جمهوری و نیاز جامعه است که امیدواریم با تامین اراضی که انجام شده است هرچه سریعتر پالایش‌ها نهایی و ساخت واحدهای طرح نهضت ملی مسکن به مرحله اجرایی و عملیاتی برسد تا مردم شاهد عملکرد مناسب مجموعه دولت در بخش مسکن باشند.

مطابق اعلام معاونت مسکن و ساختمان، سیستان و بلوچستان، خراسان‌جنوبی، بوشهر و لارستان (جنوب استان فارس) تنها استان‌هایی هستند که اراضی طرح نهضت ملی مسکن را به طور کامل تامین کرده‌اند. استان‌های قم، کردستان، هرمزگان، ایلام و تهران 5 استانی هستند که مکلف شده‌اند تا اراضی اجرای طرح نهضت ملی مسکن را تا مردادماه سال جاری شناسایی، معرفی و تامین کنند.

انتهای پیام/

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *