شرایط حاکم بر اجاره یا فروش انباری و پارکینگ

در این مقاله خواهید خواند:

 

مالکیت بخش های مختلف ساختمان

 

در ساختمان های امروزی به سبب مشترک بودن میان چندین خانواده و استفاده همزمان آن ها از برخی بخش های آن شرایط و قوانین جدیدی را شاهد هستیم که می بایست افراد به آن توجه داشته و بر اساس آن ها رفتار کنند. در آپارتمان ها مالکیت افراد شامل دو دسته می باشد و نحوه استفاده افراد از بخش های مختلف بر اساس مالکیت آن ها مشخص می شود.

 

مالکیت در آپارتمان ها و برج ها شامل بخش های اختصاصی و همچنین مشاعات ساختمان می باشد. بخش های اختصاصی همان قسمت هایی از ساختمان می باشد که تحت تملک افراد بوده و به صورت خصوصی مورد استفاده ساکنین و ماکین آن قرار می گیرد. این بخش های ساختمان شامل فضای داخلی واحد ها؛ هال و پذیرایی؛ آشپزخانه؛ سرویس بهداشتی و … می باشد.

 

در کنار این بخش ها؛ قسمت های مشاع ساختمان را داریم که به صورت مشترک میان تمامی ساکنین و مالکین واحد ها مورد استفاده قرار گرفته ولی هیچ یک از آنها تملکی بر این بخش ها ندارند. هزینه های مربوط به تعمیر و نگهداری قسمت های مشاع ساختمان به عهده تمامی افراد و ماکین بوده و بایستی توسط آن ها پرداخت شود.از جمله بخش های مشاع ساختمان می توان به راهرو های مشترک؛ درب ورودی ساختمان؛ آسانسور؛ لابی؛ حیاط و فضای سبز ساختمان اشاره کرد.

 

فروش و یا اجاره پارکینگ و انباری

 

تملک افراد بر پارکینگ و انباری چگونه است؟

 

با توجه به تفاوت های موجود در ساختمان ها؛ برخی از آن ها دارای پارکینگ و انباری اختصاصی برای هر یک از واحدها می باشند و برخی دیگر فاقد فضای اختصاصی برای این بخش ها هستند. در ساختمان هایی که پارکینگ و انباری به صورت اختصاصی در سند مالکیت واحد ها درج شده و دارای جانمایی مشخصی نیز می باشند؛ این بخش ها تحت تملک مالکین این واحد ها بوده و در غیر این صورت به عنوان یکی از بخش های مشاع و مشترک ساختمان توسط تمامی افراد مورد استفاده قرار می گیرد.

 

به طور کلی می توان این گونه بیان کرد که اگر در سند مالکیت پارکینگ و انباری درج شده باشد به طور کامل تحت تملک مالک مربوطه خواهد بود و در غیر این صورت جزو بخش های مشاع ساختمان می باشد.

 

فروش و یا اجاره پارکینگ و انباری

 

آیا مالکین اجازه فروش و یا اجاره پارکینگ و انباری را دارند؟

 

در بسیاری از مواقع پارگینک و انباری واحد ها در سند مالکیت مربوطه درج شده و به عنوان بخشی از واحد همزمان با آن به فروش رفته و یا اجاره داده می شود. اما در برخی موارد شاهد فروش و یا اجاره پارکینگ و انباری واحد ها به صورت مجزا؛ به افراد دیگر هستیم که این مورد از نظر حقوقی امکان پذیر نبوده و افراد مجاز به انجام آن نمی باشند. به عبارتی برای خرید و فروش واحد مربوطه تمامی بخش های آن واگذار شود و نمی توان ساختمان را جدا از پارکینگ و یا انباری آن فروخت و یا برعکس.

 

در برخی مواقع برای بعضی از افراد ساکن در ساختمان پیش آمده است که نیاز به پارکینگ و یا انباری اضافه داشته باشند و در عین حال همزمان در ساختمان یکی از اهالی و ساکنین از پارکینگ و یا انباری خود استفاده ای نداشته و یا به سبب ساکن نبودن در ساختمان نیازی به پارکینگ ندارد. در این مواقع افراد می توانند با انجام توافقاتی مابین یکدیگر اقدام به اجاره پارکینگ و همچنین انباری یکی از همسایگان بکنند. این مورد از نظر قانونی مشکلی نداشته و افراد مجاز به انجام آن می باشند.

 

در مجموع برای خرید و فروش و یا اجاره انباری و پارکینگ در ساختمان ها می توان موارد زیر را یادآور شد:

 

  • پارکینگ و انباری جزو بخش های اختصاصی ساختمان می باشد اما خرید و فروش و یا اجاره آن باید با رعایت موارد زیر همراه باشد.
  • پارکینگ و انباری آپارتمان ها جزیی از خود آن واحد آپارتمانی محسوب می شود و به صورت جداگانه قابل انتقال و فروش نیستند.
  • اجاره پارکینگ به صورت مجزا از واحد آپارتمانی تنها به افراد ساکن در ساختمان امکان پذیر است.
  • خرید و فروش انباری و پارکینگ واحد ها به صورت مجزا تنها به مالکان همان ساختمان امکان پذیر است و فروش آن به افراد دیگر و خارج از ساختمان مجاز نمی باشد.
  • در صورت فروش پارکینگ و یا انباری به دیگر مالکان؛ تغییرات مربوطه در سند مالکیت باید لحاظ شود.
  • در صورت فروش پارکینگ به افراد خارج از ساختمان دیگر همسایگان می توانند موضوع را از طریق مراجع قضایی پیگیری کنند.

فروش و یا اجاره پارکینگ و انباری

 

آیا راهی برای فروش و یا اجاره پارکینگ و انباری به افراد خارج از ساختمان وجود دارد؟

 

همان طور که بیان شد فروش پارکینگ و انباری به صورت مجزا از واحد مسکونی امکان پذیر نمی باشد و از نظر قانونی امکان پذیر نمی باشد.

 

اما در برخی موارد به سبب ضرورتی که برای افراد ایجاد می شود نیاز به اجاره پارکینگ و انباری خود دارند. در مواقع افراد می بایست رضایت تمامی ساکنین را جلب کرده و از آن ها رضایت نامه کتبی به منظور اجاره انباری و پارکینگ دریافت کند. این رضایت نامه به این سبب باید تنظیم شود که اجاره انباری و پارکینک و استفاده از آن ها مستلزم استفاده از مشاعات ساختمان نظیر ورودی پارکینگ؛ راهرو ها؛ درب ساختمان و … می باشد. لذا برای اجاره آن رضایت دیگر مالکین اجباری و ضروری می باشد.

 

فروش و یا اجاره پارکینگ و انباری

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.