شهردار تهران با بیان جزئیاتی از نرخ اجاره نشینی در پایتخت از تمهیدات مدیریت شهری برای تسهیل خرید خانه از سوی اقشار مختلف مردم خبر داد و گفت: تهران نیازمند بازطراحی با الگویی جدید و بر محور توسعه حمل و نقل شهری است.

زاکانی

به گزارش همشهری آنلاین، علیرضا زاکانی امروز در دومین اجلاس مجمع رؤسای کمیسیون‌های شهرسازی و معماری شوراهای اسلامی کلان‌شهرها و مراکز استان‌ها که با محور بازآفرینی شهری و توسعه مسکن ملی برگزار شد، اضافه کرد: ۶۵ درصد سبد معیشتی یک فرد در تهران باید برای سرپناه اختصاص پیدا کند که با توجه به اینکه ۵۱ درصد ساکنان شهر اجاره نشین هستند، مدیریت شهری خود را در این زمینه مسئول می‌داند؛ هرچند مسئول اصلی وزارت راه است اما ابزارها در اختیار مدیریت شهری قرار دارد.

وی به اهمیت شوراها و شهرداری‌ها و مسئولیت خطیرشان در خدمت رسانی به مردم اشاره کرد وگفت: امروز دور هم جمع شدیم تا در این موضوع سخت و تنگنای ناگواری که برای مردم ایجاد شده، راه‌حلی داشته باشیم.

نباید از زیر بار کمبود مسکن شانه خالی کنیم

زاکانی با بیان اینکه موضوع مسکن برای ما اهمیت دارد تا بتوانیم حداقل‌ها را برای جامعه فراهم کنیم، یادآوری کرد: یکی از مشکلات کشور کاهش نرخ رشد جمعیت است. بر این اساس یکی از مولفه‌هایی که در این کاهش اثر دارد، موضوع کمبود مسکن است بنابراین ما نمی‌توانیم از زیر بار این مسئولیت بزرگ شانه خالی کنیم.

وی بیان کرد: کشور بیش از ۸۰ میلیون جمعیت دارد و به فرموده رهبر معظم انقلاب، اگر از امکانات و اقتضائات درست استفاده شود، کشور ۱۵۰ میلیون نفر ظرفیت دارد چون جمعیت، نوعی سرمایه به شمار می‌رود؛ در واقع یکی از مقدمات آن موضوع تأمین مسکن به میزان نیاز و حال افراد و خانواده‌هاست. این چالش که منشأ بسیاری از مشکلات در کشور است، کلاف سردرگمی نیست و با تدبیر می‌توان گره کار را باز کرد.

نیاز تهران به ساخت یک میلیون خانه

شهردار تهران گفت: بند ۲۱ ماده ۵۵ قانون شهرداری‌ها ما را موظف به مهیا کردن زمینه مسکن استطاعت‌پذیر کرده است که بخشی از آن ملکی و بخش دیگر نیز استیجاری است؛ در بخش ملکی، مسکن تبدیل به کالای سرمایه‌ای شده که افراد برای اینکه ما به ازای رشد تورم و کاهش ارزش پول، نقصانی در امکانات و اموالشان ایجاد نشود مسکن می‌خرند و با دست گردانی‌های ناصواب زمینه‌ای فراهم می‌شود که روز به روز شرایط مسکن بدتر شود. در حالی که باید به اندازه کافی مسکن داشته باشیم تا کسی نتواند آینده، زندگی و امید مردم را گرو بگیرد.

زاکانی ادامه داد: امروز ۹.۸ میلیون نفر در تهران زندگی می‌کنند و بعد خانوار ۲.۹ است، یعنی حدود ۳ میلیون و ۲۰۰ نفر به خانه نیاز دارند، در واقع یک میلیون مسکن در تهران کم داریم.

وجود ۳۰۰ تا ۵۰۰ هزار خانه خالی در پایتخت

شهردار تهران اضافه کرد: حدود ۳۰۰ تا ۵۰۰ هزار خانه خالی در تهران وجود دارد که عمدتاً در مناطق بالای شهر است و عملاً این نیاز پایه در موضوع عدالت دستخوش یک بازیگری و بی تدبیری شده است و علاوه بر این سالیان سال است که قفل بر مسکن زده شده تا مانع این امکان شوند. موضوع بحث بنده سیاسی نیست بلکه نیاز اولیه انسان‌ها است؛ وقتی می‌بینیم رشد جمعیتی تهران ۴ درهم درصد بوده و اغلب افراد از دیگر شهرها آمده‌اند، نتیجه می‌گیریم که باید زمین بازی را عوض کنیم و مسئولیت خود را بپذیریم؛ این ننگ است برای ما که ببینیم زوجی برای مسکن گردن کج کند، بنابراین باید بازی را عوض کنیم، چرا که مسکن بزرگترین مشکل مردم است و نمی‌توانیم از زیر بار این مسئولیت شانه خالی کنیم.

زاکانی اضافه کرد: وقتی ناظر به فرد صحبت می‌کنید در نگاه اسلامی این فرد خلیفه الله است و تا بی نهایت می‌تواند رشد کند و طبیعت برای او یک امانت است و جمع این افراد جامعه را خلق می‌کنند که تا بی نهایت به سمت جامعه مهدوی قابل رشد است؛ این افراد در قالب شهر باید قرار گیرند، شهری که باید ساخته شود و باید مامن و آرامش بخش باشد و مردم در آن آسایش و آرامش داشته باشند و هویت داشته باشد؛ معماری تهران هویت ندارد و فاصله شمال و جنوب در آن از بعد خدمات و شرایط مختلف کیلومترها است.

زاکانی یادآوری کرد: ما مسئولان باید این هویت را خلق کنیم تا این هویت مایه افتخار شود و هویت با پاسخ به خانواده‌ها در حوزه مسکن، شرایط جدیدی را ایجاد کند که افراد آسایش داشته باشند و در مسیر رشد جامعه، آنها نیز به سمت جامعه مهدوی رشد و تعالی داشته باشند که این نیازمند تغییر نگاه است.

شهردار تهران خاطرنشان کرد: در این مسیر باید با ملاک و مبنا حرکت کنیم و ظرفیت‌های موجود را بسیج کنیم تا در مسیر تحقق این نیاز اولیه گام برداریم؛ از قبل قرارگاه مسکن راه اندازی شده تا بتواند سالیانه ۱۸۰ هزار واحد مسکن ایجاد کند؛ در همین ایام در ستاد تنظیم بازار یکی از موضوعات مسکن بود و چند روز پیش سران قوا تصمیمی گرفتند که به صورت خودکار قراردادهای اجاره تمدید شود.

راهکارهای کوتاه، میان و بلندمدت برای حل مشکل مسکن

وی گفت: در جلسه‌ای که درباره مسکن تشکیل شد اعلام کردیم که ظرفیت‌هایی در تهران در این بخش وجود دارد؛ مثلاً در کوتاه مدت می‌توانیم کمک کنیم تا مصوبه سران درست اجرا شود، همچنین با تسهیلات، پایه و مقدمه این افزایش ۲۵ درصدی برای اجاره نشینان را فراهم کنیم و تسهیلاتی برای ساخت ایجاد کنیم و با مشوق‌ها امکان افزایش ساخت را فراهم کنیم.

زاکانی اضافه کرد: در بافت فرسوده امکان افزایش سه طبقه به چهار طبقه را در ساخت بدهیم تا نوسازی برای مردم صرفه اقتصادی داشته باشد؛ همچنین شهرداری باید در اجاره‌داری در میان مدت وارد شود و اجاره‌داری حرفه‌ای را برای افراد فراهم کند و در بخش ملکی نیز اقداماتی انجام دهد؛ در بلند مدت نیز راهی که باید دنبال کنیم این است که نوسازی شهری را با یک الگوی جدید پیگیری کنیم، از جمله اینکه ۳۲۵ ایستگاه مترو در تهران داریم که ۱۴۳ ایستگاه آن در حال حاضر فعال است و اگر با محوریت این ایستگاه‌ها در کنار آنها بارگذاری و بلندمرتبه سازی کنیم، توسعه شهر بر مدار حمل ونقل عمومی را شاهد خواهیم بود.

او افزود: در واقع ۱۱ هزار و ۷۰۰ هکتار بارگذاری نوین صورت می‌گیرد که با این کار، نوسازی شهری، ایمنی و آسایش، هویت، معماری نوین و اعتبار ایجاد می‌شود؛ امروز متروی تهران ۳۰۰ هزار میلیارد تومان اعتبار می‌خواهد که تأمین آن توسط دولت و شهرداری دشوار است اما شهر پر از گنج است که می‌تواند این شرایط را فراهم کند که اگر بر مدار درست حرکت کنیم می‌توانیم برای مردم آسایش و امنیت و افتخار خلق کنیم؛ امیدواریم گام‌های بلندی در جهت اصلاح و آبادانی شهرهای کشور برداریم.

بازطراحی تهران بر اساس الگوهای جدید

شهردار تهران در حاشیه این برنامه در جمع خبرنگاران درباره مسائل و موضوعات دیگری هم صحبت کرد. پیش‌بینی ۸ پهنه در پایتخت برای انتقال پسماند، پیگیری الگوهای جدید در حوزه نما برای کاهش زمان صدور پروانه بازطراحی شهر تهران و … از مهمترین سخنان او بود.

آمار و ارقام زاکانی از اجاره نشینی در تهران | تمهیدات شهرداری برای خرید آسان خانه در پایتخت | بازطراحی تهران بر اساس الگوی حمل و نقل عمومی تا ۱۴۱۰

زاکانی با بیان اینکه کنار مشکلات موجود در پایتخت، علم، دانش و مردم خوبی داریم، اضافه کرد: امکانات زیادی در این شهر وجود دارد و راه  و مسیر، هم آفرینی و ساختن شهری است که بتواند الگو قرار بگیرد و مایه آسایش، امنیت، رفاه و رشد شهروندان و خانواده ها شود.

شهردار تهران با اشاره به اینکه تهران نیازمند باز طراحی است، گفت: این بازطراحی باید با الگویی جدید و بر محور توسعه حمل و نقل شهری و ۳۲۵ ایستگاه مترو و سایر وسایل حمل و نقل انجام شود. ضمن اینکه می توان این باز طراحی را بر اساس معماری ایرانی-اسلامی و هویت پایتخت و مبتنی بر پاسخ به نیازها در حوزه های اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و دیگر بخش‌ها انجام داد.

وی با بیان اینکه چشم انداز ما برای این باز طراحی ۱۰ ساله و همزمان با سال ۱۴۱۰ است، تاکید کرد: جلسات متعددی در این خصوص برگزار شده و به دنبال این هستیم که پیرامون ایستگاه‌ها را پارسل به پارسل بررسی کنیم و با بارگذاری مجدد که الزام قانونی ماست و از تیرماه سال قبل شورای عالی شهرسازی این الزام را مطرح کرده، شهری جدید را طراحی کنیم.

راهکاری برای کاهش زمان صدور پروانه

شهردار تهران با اشاره به بازطراحی بارگاه حضرت زهرا(س) در منطقه ۱۷ و ۱۸ و متفاوت شدن با گذشته، ابراز امیدواری کرد که این اقدام در مناطق دیگر نیز انجام شود. در حوزه نما نیز الگوهای جدیدی را برای کاهش زمان صدور پروانه دنبال می کنیم.

او در خصوص تفکیک پسماند از مبدأ نیز یادآور شد: روزانه ۵ هزار تا پنج هزار و ۵۰۰ تن پسماند در تهران تولید می‌شود که ۶۷ درصد آن به آرادکوه منتقل می‌شود و یک ظلم بزرگ برای شهر و اهالی جنوب شهر تهران است بنابراین هشت پهنه در پایتخت در نظر گرفته شده است. امسال چهار پهنه بهره برداری می‌شود و پیرامون این پهنه‌ها، تولید پسماند در منازل، انتقال به پهنه‌ها، استقرار امکانات در پهنه‌ها برای تبدیل پسماند به انرژی، کمپوست و در نهایت کاهش انتقال پسماند به آراد کوه به میزان ۱۰ درصد را دنبال می‌کنیم.

پیگیری کاهش بوی نامطبوعی آرادکوه

زاکانی با اشاره به  پیش‌بینی ۸ پهنه در پایتخت برای انتقال پسماند گفت: چهار پهنه امسال به بهره‌برداری می‌رسد و چهار پهنه دیگر نیز در سال آینده پیگیری خواهد شد. بوی نامطبوع در آرادکوه یک میراث شوم چند ده ساله است. به دنبال این هستیم که ورودی را کاهش داده و بتوانیم این بو را کنترل کنیم.

تمهیدات شهرداری برای حل مشکل اجاره نشینی

شهردارتهران با اشاره به راهبردهای شهرداری برای حل مشکل مستاجران گفت: پنج منطقه به صورت خاص و ۱۷ منطقه دیگر نیز به صورت عمومی در حوزه تملکی و استیجاری وارد می‌شوند.

او با بیان اینکه پیگیری می کنیم که به صورت جدی، شهرداری تعیین کننده اصلی افزایش اجاره و بهای مسکن باشد، گفت: با این اقدام از سوداگری‌ها جلوگیری خواهد شد؛ می‌توان اجاره‌داری حرفه‌ای ایجاد کرد تا بتوانند سود خود را داشته باشند اما نه به اینگونه که اجاره درصد قابل توجهی افزایش پیدا کند. به طور صریح اعلام می‌کنم که شهرداری می‌تواند این کار را انجام دهد.

کد خبر 685309

برچسب‌ها

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *