صندوق‌های املاک امکان سرمایه‌گذاری خرد در بازار مسکن را ممکن می‌سازد

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: صندوق‌های املاک امکان سرمایه‌گذاری خرد در بازار مسکن را ممکن می‌سازد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، مجید عشقی رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار در مراسم رونمایی از نخستین صندوق سرمایه‌گذاری املاک و مستغلات گفت: سازمان بورس سیاست خود را بر معرفی ابزارهای غیرمستقیم بنا نهاده است و سعی در تشویق سرمایه‌گذاران در استفاده از نهادهای تخصصی دارد. در این راستا طی یکسال گذشته صندوق‌های اهرمی، تضمین اصل سرمایه و مختص اوراق دولتی برای اولین بار رونمایی شدند در ادامه صندوق املاک و مستغلات که یک ابزار کاربردی بوده به واسطه همکاری صندوق بازنشستگی، طراحی شده است.

وی افزود، حوزه مسکن از جمله مواردی است که علی‌رغم بزرگی و گسترگی آن در بازار سرمایه مغفول مانده و تنها پذیرش 44 نماد ساختمانی و سهام تعدادی سازنده مصالح که در بازار سهام داریم، دیگر هیچ نقطه تلاقی در این بازار گسترده و بزرگ وجود ندارد اما به واسطه این صندوق امکان حضور سرمایه‌گذاران با هر مبلغ خُرد و ناچیزی ممکن می‌شود.

عشقی گفت: سازمان بورس چشم اندازی داشت تحت عنوان عرضه های غیر مستقیم که این امر را از طریق نهاد های تخصصی دنبال می کند. در این راستا صندوق های اهرمی، صندوق های تضمین اصل سرمایه، صندوق های مختص اوراق دولتی تا کنون به وجود امدند و  در ادامه ابزار جذاب و بسیار کابردی صندوق املاک و مستغلات که اتفاقا مورد استقبال صندوق های بازنشستگی هم قرار گرفت، امروز رونمایی می شود. متاسفانه حوزه مسکن در بازار سرمایه تا کنون نمود خاصی نداشته است، در حالی که 90 درصد این حوزه مربوط به بخش خصوصی است.

وی افزود: صندوق املاک و مستغلات می تواند در بحث جذب سرمایه گذاران بسیار موفق عمل کند، چرا که امروز شما برای سرمایه گذاری در املاک حتما باید مبلغ بالایی را در اختیار داشته باشید و عملا برای همه افراد که شاید سرمایه بالایی نداشته باشند تا کنون ممکن نبود که این امکان با احداث این صندوق فراهم می شود.

مورد بعدی بحث تامین مالی پروژه های ساختمانی است که با مدل های مختلفی می تواند پس از تاسیس این صندوق ها صورت گیرد. همچنین گفتنی است این صندوق ها برای بخش های مختلف اقتصاد برکات زیادی دارند و بخش بانکی می‌تواند برای نقدشوندگی دارایی بزرگ خود از آن استفاده کند. بحث جدی دیگری که در حال پیگیری است مولد سازی دارایی هاست، که با راه اندازی این صندوق ها می‌تواند وارد مراحل جدیدی شود و دارایی هایی که در دست بانک ها و بخش خصوصی است می توانند بسیار بهتر از سابق از ان ها استفاده شود.
ما امیدواریم با همین ابزار، فروش متری مسکن سهل شود و ازین پس این امر ممکن شود و این مدل در واقع مدلی، حتی ریز تر از فروش متری مسکن است.

عشقی گفت: یکی از دغدغه های جدی املاک و مستغلات، بحث نقدشوندگی است که چون این صندوق ها بازار گردان دارند، این مشکل نیز حل شده و در اسرع وقت فرد می تواند با معامله کردن پول خود را نقد کند. در مراحل بعدی کارهای مکملی برای این صندوق ها صورت می گیرد، به عنوان مثال شاخص مربوط به حوزه املاک و مستغلات که در اینده در دستور کار هستند.

سرمایه گذاری غیرمستقیم باید جایگزین سرمایه گذاری مستقیم/صندوق سرمایه گذاری املاک معضلات سرمایه گذاری و معامله املاک را از بین می برد

شیرازی مدیرعامل فرابورس ایران نیز در تشریح عملکرد صندوق املاک و مستغلات ایران با اشاره به میسر شدن امکان سرمایه گذاری برای تمام افراد با هر میزان سرمایه در حوزه املاک و مستغلات گفت: هدف بورس ایجاد مکانیزم و فرایندی است که در ان معاملات به صورت شفاف صورت گیرد، برخلاف اینکه شناخت ما از بازار سرمایه معمولا معامله اوراق بهادار است، سایر اشکال دارایی ها هم علاوه بر اوراق بهادار می توانند به صورت اوراق شده در بورس معامله شوند.

بورس کشوری پیشرفته است که نهاد ها در ان جایگزین افراد شوند، یکی از دلایلی که بورس در سال های دچار نوسان شد نبود نهاد های مالی تخصصی بود. این نهاد برکات زیادی دارند به عنوان مثال می توانند هزینه ی معاملات را کاهش دهند، نقدشوندگی را زیاد کنند و مهم تر از همه رابط انتقال سیاست های پولی دولت به اقتصاد باشند و این اقدامات عمدتا از طریق نهادهای مالی انجام می شود.

وی اضافه کرد: در واقع سرمایه گذاری مستقیم باید جای خودش را در سرمایه گذاری غیر مستقیم عوض کند. بسیاری از وزارت خانه ها دارای املاک مازاد هستند و در واقع برخی دارایی های مازاد به صورت فیریز درامده اند و اگر این دارایی ها وارد بازار شوند و مورد معامله قرار گیرند هم کمک به قیمت مسکن است و هم این دارایی ها مولد شده اند. عمده ی مردم به ملک به عنوان یک محل سرمایه گذاری مناسب، کم ریسک و اینده دار نگاه می کنند. تا کنون این امکان وجود نداشت که همه ی مردم بتوانند به اینگونه در ملک سرمایه گذاری کنند.

شیرازی در پایان گفت: بازار ملک به علت ناهمگونی، ارزش گذاری متفاوتی دارد و امروز سرمایه گذاری در ملک معطوف به بخش خاصی از مردم شده است و علاوه بر این موضوع نقدشوندگی پایینی هم دارد. صندوق های املاک و مستغلات خیلی از این مشکلات را برطرف می کند، هم بحث ناهمگونی، هم مورد نقد شوندگی و هم با پایین اوردن هزینه ی معاملات، بسیاری از مشکلات سابق را حل می کند. از این مهم تر همه ی افراد می توانند در ان سرمایه گذاری کنند.

انتهای پیام/

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *