قیمت پیشنهادی فروش آپارتمان‌های مسکونی نوساز و تازه‌ساز در بازار مسکن عموما از قیمت مورد انتظار متقاضیان خرید قدری تندتر است.

شرایط، مراحل و مدارک لازم جهت گرفتن وام مسکن و بررسی انواع وام مسکن - وکیل  تاپ

 برخی سامانه‌های معتبر گردآوری فایل‌های فروش مسکن، قیمت‌های اعلامی را به سه دسته قرمز، سفید و سبز تقسیم می‌کنند که با نگاه کلی به فهرست فایل‌های بازار می‌توان برآورد کرد، تعداد فایل‌هایی که قیمت پیشنهادی فروش آنها پایین‌تر از قیمت قطعی در آخرین معاملات انجام‌شده در آن محدوده است یا فایل‌هایی که قیمت‌های تندتری از آخرین قیمت‌های قطعی در معاملات دارند، بیشتر است.

در این سامانه‌ها فایل‌هایی با قیمت پیشنهادی فروش نزدیک به قیمت قطعی ثبت‌شده در آخرین معاملات مسکن یک محله با رنگ سفید نشان داده می‌شوند و رنگ سبز مربوط به فایل‌های قیمت ‌مناسب است. رنگ قرمز نیز گویای این واقعیت است که مالک، قیمت پیشنهادی فروش ملک خود را بالاتر از آخرین قیمت معاملات اعلام کرده است و به افزایش قیمت تمایل دارد.

بررسی آپارتمان‌های نوساز و تازه‌ساز بازار مسکن نشان می‌دهد که قیمت سبز در فایل‌های موجود بسیار کم  است و عموما قیمت‌ها با رنگ سفید و قرمز مشخص شده‌اند. به نظر می‌رسد، مالکان واحدهای نوساز، به‌خصوص آن دسته از سازندگانی که برخی از واحدهای کلیدنخورده خود را به صورت «تک‌فروشی» به بازار مسکن عرضه کرده‌اند، تمایل دارند این واحدها را به بالاترین قیمت ممکن بفروشند، به همین دلیل با وجود اینکه در ماه‌های اخیر خبری از تلاطم قیمتی در بازار مسکن نبوده، آنها در اعلام قیمت پیشنهادی فروش خود به نحوی عمل کرده‌اند که در صورت امکان بتوانند واحدهای تکمیل‌شده را با قیمتی بالاتر از قیمت آخرین خانه‌های نوساز فروخته‌شده در همان منطقه، به فروش برسانند.

با توجه به اینکه نوسازها در معاملات ماهانه مسکن در میانه پاییز ۱۴۰۰، رکورد «پایین‌ترین سهم» طی تمام سال‌های اخیر را که آمار معاملات به تفکیک سن بنا وجود دارد ثبت کرده‌اند، مشخص است که بازار به قیمت‌های تند، حتی اگر پای واحد نوساز کلیدنخورده در میان باشد، اقبال چندانی نشان نمی‌دهد. سهم واحدهای نوساز از کل معاملات ماهانه مسکن نسبت به سال ۹۶ که بازار مسکن در فاز پیش‌رونق قرار داشت، بیش از ۲۰واحد ‌درصد کاهش یافته است و به این ترتیب در یکی، دو ماه اخیر حدود ۳۲ تا ۳۳‌درصد خانه‌های فروخته‌شده در هر ماه، نوساز تا پنج‌سال ساخت بوده‌اند.

قیمت‌های قرمز و تند در بازار مسکن

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *