بر اساس لایحه بودجه ۱۴۰۱ واحدهای مسکونی لوکس که قیمت آنها بالای ۱۰ میلیارد تومان باشد مشمول مالیات می‌شود. اما مالیات هر کدام از این واحدها چقدر است؟

 

بر اساس لایحه بودجه ۱۴۰۱ واحدهای مسکونی لوکس که قیمت آنها بالای ۱۰ میلیارد تومان باشد مشمول مالیات می‌شود. اما مالیات هر کدام از این واحدها چقدر است؟

 

بر اساس لایحه بودجه ۱۴۰۱ واحدهای مسکونی و باغ ویلاهای گران قیمت مشمول مالیات می‌شوند. بر اساس این لایحه، واحدهای مسکونی و باغ ویلاهایی که قیمت آنها زیر ۱۰ میلیارد تومان باشد، از پرداخت این مالیات معاف است و به عبارتی واحد مسکونی لوکس محسوب نمی‌شود. اما واحدهای مسکونی بالای ۱۰ میلیارد تومان مشمول مالیات است.

اما میزان مالیات خانه‌‌های لوکس چقدر است؟

بر اساس متن پیشنهادی لایحه بودجه ۱۴۰۱، خانه‌هایی که قیمت آنها بین ۱۰ تا ۱۵ میلیارد تومان باشد،مشمول مالیات یک دهم درصدی می‌شوند. یعنی مالکان این خانه‌هها باید سالانه ۵ میلیون تومان مالیات بدهند.

مالکان خانه‌هایی که قیمت آنها بین ۱۵ تا ۲۵ میلیارد تومان است، مشمول مالیات دو دهم درصدی می‌شوند.

همچنین بر اساس لایحه پیشنهادی دولت، سازمان امور مالیاتی مکلف شده که حداکثر تا خرداد ۱۴۰۱، دارایی‌های مشمول این مالیات را مشخص کند و آن را مشمولان این مالیات اطلاع دهد.

 

 

رقم افزایش حقوق مشخص شد/ ۴.۵ میلیون تومان حداقل حقوق

سازمان برنامه و بودجه اعلام کرد حقوق کارمندان در سال ۱۴۰۱ به صورت پلکانی معکوس از ۲۹ تا ۵ درصد افزایش می یابد.

به گزارش تازه‌نیوز و به نقل از سازمان برنامه و بودجه، با احکام ذیل در لایحه بودجه ۱۴۰۱، حقوق افرادی که از متوسط حقوق کمتر می‌گیرند از حقوق افرادی که از متوسط بیشتر می‌گیرند، بیشتر رشد خواهد کرد و فاصله حقوق‌ها کاهش می‌یابد:

افزایش ناخالص حقوق به صورت پلکانی معکوس از ۲۹% تا ۵%

حداقل مبلغ مندرج در احکام کارگزینی با ۲۹% رشد از ۳۵ میلیون ریال به ۴۵ میلیون ریال افزایش می‌یابد

۱۷۰۰ امتیاز در احکام کارگزینی تمامی کارکنان اضافه می‌شود که معادل مبلغ ثابت ۵۳۳,۸۰۰ تومان می‌باشد.

ضریب ریالی با ۳% رشد از ۳۰۴۸ به۳۱۴۰ تغییر می‌کند.

برای بازنشستگان نیز مبلغ ۵۳۳,۸۰۰ تومان ثابت و ۳% رشد اعمال می‌گردد.

 

افزایش حقوق ۱۴۰۱

مالیات برای خودروهای بالای ۱ میلیارد در سال ۱۴۰۱ چطور محاسبه می‌شود؟

خودروهای بیش از یک میلیارد تومان، در لایحه بودجه ۱۴۰۱ مشمول مالیات شدند.

به گزارش تازه‌نیوز و به نقل از ایرنا،  مالیات خودرو در سال ۱۴۰۱ به گونه‌ای است که ارزش خودرو تا مبلغ ۱۵ میلیارد ریال (۱٫۵ میلیارد تومان) نسبت به مازاد ۱۰ میلیارد ریال به میزان یک درصد، تا مبلغ ۳۰میلیارد ریال نسبت به مازاد ۱۵ میلیارد ریال به میزان ۲ درصد، تا مبلغ ۴۵ میلیارد ریال نسبت به مازاد ۳۰ میلیارد ریال به میزان سه درصد و نسبت به مازاد ۴۵ میلیارد ریال به میزان چهار درصد در نظر گرفته شده است.

ماخذ محاسبه مالیات خودرو، قیمت روز انواع خودرو با توجه به تاریخ ساخت یا واردات آن است که توسط سازمان امور مالیاتی کشور تا پایان سال ۱۴۰۰ تعیین و اعلام می‌شود. ماخذ مزبور برای انواع خودرو که پس از اعلام سازمان تولید یا وارد می‌شوند، بلافاصله پس از تولید یا واردات آن توسط سازمان مزبور تعیین و اعلام خواهد شد.

سازمان امور مالیاتی مکلف است نسبت به تعیین دارایی‌های مشمول و ارزش آن ها حداکثر تا پایان خرداد ماه سال ۱۴۰۱ اقدام کند و مراتب را به نحو مقتضی به اطلاع اشخاص مشمول برساند.

همه اشخاص حقیقی و حقوقی مکلفند مالیات سالیانه مربوط به خودروهای تحت تملک خود و فرزندان کمتر از ۱۸ سال و محجور تحت تکفل را حداکثر تا پایان بهمن ماه ۱۴۰۱ پرداخت کنند.

ثبت نقل و انتقال خودروهایی که به موجب این بند برای آن ها مالیات وضع شده، قبل از پرداخت بدهی مالیاتی مورد انتقال شامل مالیات بر دارایی، نقل و انتقال قطعی و اجاره ممنوع است.

سید ابراهیم رئیسی  امروز (یک‌شنبه) با حضور در جلسه علنی مجلس لایحه بودجه ۱۴۰۱ را تقدیم مجلس کرد. بر اساس ماده واحده لایحه بودجه پیشنهادی دولت، بودجه سال ۱۴۰۱ کل کشور از حیث منابع و مصارف بالغ بر سی و شش میلیون و سیصد و ده هزار و هفتصد و چهار میلیارد و ششصد و بیست و هشت میلیون (۳۶٬۳۱۰٬۷۰۴٬۶۲۸٬۰۰۰٬۰۰۰) ریال است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *