منطقه 21 تنها منطقه تهران بود که در شهریور ماه رشد معامله مسکن داشته و درحالی که در تمامی مناطق تهران خریداران عقب نشینی کرده بودند رشد 18 درصدی معاملات را تجربه کرد .

 منطقه استثنایی تهران/ حرکت برخلاف جریان بازار مسکن + جدول

به گزارش گروه مسکن اقتصاد 100،در آخرین ماه تابستان ریزش معاملات مسکن ادامه داشت و در مجموع 6 هزار و 33 معامله در این ماه به ثبت رسید، بیشترین کاهش معاملات در منطقه 22 تهران با ثبت 104 معامله و ریزش 35.4 درصدی رخ داده است. همچَنین منطقه 12 با 33.8 درصد وثبت 143 معامله مسکن در مقام دوم ریزش معاملات قرار دارد.

همچنین منطقه 19 باثبت 35معامله مسکن و ریزش 32.69 درصدی در شهریور ماه پشت سر گذاشته و رتبه سوم ریزش معاملات را دارد. منطقه 5 به عنوان پرمعامله ترین منطقه تهران هم در لیست مناطقی قرار دارد که بیش از میانگین شهریورماه شاهد عقب نشینی خریداران مسکن بوده است. در این منطقه 866 معامله در شهریور به ثبت رسیده که 25.98 درصد نسبت به ماه قبل تر کاهش داشته است.

منطقه 4،5،6،7،11،12،13،14،15،19و 22 یازده منطقه ای هستند که بیش از متوسط ماهانه ریزش معامله داشته اند. همچنین مناطق یک ،3 ، 9 و 16در کانال متوسط ریزش معاملات مسکن قرار دارند .همچنین مناطق 2،8،10،17،18و 20 شش منطقه ای هستند که کم تر از میانگین ماهیانه ریزش معاملات داشته اند.

تنها منطقه ای که در شهریور ماه رشد معامله مسکن داشته منطقه 21 است. این منطقه با رشد 18.35 درصدی و ثبت 129 معامله مسکن روند متفاوتی با سایر مناطق داشته است. جواد زارعی کارشناس اقتصادی در گفت و گو با اکوایران درخصوص روند معاملات مسکن و کاهش شتاب رشد قیمت ها در شهریور ماه گفت:‌ من این روند را روندی طبیعی می دانم و دست کم از سال 96 تاکنون آمار معاملات هم تراز و به موازات قیمت ها همدیگر را پوشش داده اند و با افزایش تقاضا قیمت ها بالاتر می رود، خوش بینی که این مدت برای به سرانجام رسیدن توافق برجام وجود داشت سبب شد که برخی خریداران عقب نشینی کرده و در انتظار بمانند، بنابراین عرضه بالاتر از تقاضا قرار گرفت و به همین دلیل سرعت افزایش نرخ تورم مسکن کاهش پیدا کرد .اما این کاهش قیمت ها در برابر قیمت متری 150 میلیون تومان در شمال تهران و متری 30 میلیون تومان در جنوب تهران رقمی نیست.

مسکن

او معتقد است که نباید انتظار کاهش قیمت را داشت اما نرخ رشد مسکن آرام خواهد بود البته این آرامش به متغیرهای دیگر بستگی دارد. این که پول های سرگردان جذب کدام بازار سرمایه شوند. اصطلاحا پول  بو می‌کشد و به سمت بازاری می رود که سود بیشتری داشته باشد.

این کارشناس اقتصادی اضافه کرد که برخی از سرمایه ها احتمال دارد جذب مسکن در خارج از کشور شوند مانند سال 52 که به دلیل بالا بودن حجم سرمایه های سرگردان مردم حتی در شهر لس آنجلس هم خانه خریداری کرده بودند .

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *