هزینه های جانبی خرید ملک

هزینه انتقال سند ملک بر عهده کیست؟

فرایند خرید ملک هزینه هایی را به صورت مستقیم و یا غیر مستقیم به خریدار و در مواقعی به فروشنده تحمیل می کند که آگاهی از آن ها می تواند موجب شود تا حساب شده وارد معامله شوید و با کسری بودجه مواجه نشوید. این هزینه ها در معاملات مختلف بازار مسکن از جمله خرید و فروش ملک، اجاره ملک، مشارکت در ساخت و… به شیوه های متفاوتی ظاهر می شود اما در معاملات خرید و فروش ملک معمولا هزینه های لازم، شامل موارد زیر می شود:

 

  • هزینه خرید ملک
  • هزینه انتقال سند
  • هزینه کمیسیون مشاور املاک
  • هزینه های مربوط به تعمیرات ملک خریداری شده
  • هزینه اثاث کشی

در همین رابطه بخوانید:

 

محاسبه حق کمیسیون مشاورین املاک

 

 

هزینه انتقال سند

 

در روند معامله ملک پس از عقد قرارداد می بایست طرفین معامله برای انتقال سند به نام خریدار و رسمی شدن معامله اقدام کنند. فرایند انتقال سند که در دفاتر اسناد رسمی انجام می شود نیز هزینه هایی را شامل می شود که باید پیش از انتقال سند انجام گردد در غیر این صورت انتقال سند امکان پذیر نخواهد بود. به طوری که تمامی بدهی های ملک باید قبل از انتقال سند تسویه شود.

 

  • مفاصا حساب (هزینه های مربوط به شهرداری، دارایی، بیمه و یا بخشداری)
  • هزینه عوارض شهرداری (خلافی ساختمان، نوسازی و پسماند)
  • هزینه دفترخانه برای تنظیم و ثبت سند

 

 

در همین رابطه بخوانید:

 

تسویه حساب های الزامی پیش از معاملات ملکی

 

 

هزینه های انتقال سند بر عهده کیست؟

 

بر اساس قانون، برخی از هزینه های نقل و انتقال که در بالا ذکر شد بر عهده خریدار و فروشنده به طور مساوی می باشد و برخی نیز تنها بر عهده فروشنده ملک خواهد بود. به طوری که هزینه های مربوط به شهرداری، دارایی و در کل بدهی های مربوط به ملک بر عهده فروشنده خواهد بود که باید پیش از روز انتقال سند، برای تسویه آن ها اقدام کرده و مدارک مربوط به پرداخت آن ها را به دفترخانه ارائه دهد.

 

اما هزینه مربوط به انتقال سند و ثبت و تنظیم سند جدید در دفاتر اسناد رسمی محاسبه شده و مسئولیت پرداخت آن با هر دو طرف معامله خواهد بود به طوری که هزینه ثبت سند در دفترخانه رسمی بین خریدار و فروشنده تقسیم می‌شود.

 

در برخی مواقع خریدار و فروشنده در این مورد با یکدیگر توافق کرده و برای چگونگی نحوه پرداخت توافقاتی را انجام می دهند. این توافق می بایست به صورت مکتوب میان طرفین تنظیم شود تا در روز تنظیم سند اختلافی ایجاد نشود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *