عضو هیئت مدیره سازمان ملی زمین و مسکن از بارگذاری محدوده، حریم و کاربری اراضی ۳۶۰ شهر کشور در بانک زمین خبر داد.

 

.کاربری‌ اراضی 360 شهر در بانک زمین بارگذاری شد/ تایید 1 میلیون متقاضی دیگر نهضت ملی مسکن

 

به گزارش خبرگزاری تسنیم، ارسلان مالکی با یادآوری اینکه بانک زمین با روی‌کارآمدن دولت سیزدهم و تاکید وزیر راه و شهرسازی بر اجرای طرح نهضت ملی مسکن با تصویب قانون جهش تولید راه‌اندازی شد و در حال تکمیل است، در خصوص ویژگی‌های آن بانک اعلام کرد: بانک زمین در یک بستر نرم‌افزاری تحت‌عنوان سامانه املاک و مستغلات بارگذاری شده است و لایه‌های مرتبط با حوزه زمین در بانک روزانه در حال تکمیل شدن است.

وی افزود: بانک زمین اطلاعات مختلفی از جمله اراضی در اختیار وزارت راه و شهرسازی و تخصیص یافته به اجرای طرح‌های مختلف تولید مسکن و شهرک‌سازی را به مدیران ارایه ‌می‌دهد.

وی توضیح داد: سازمان ملی زمین و مسکن برای تکمیل و به‌روز رسانی اطلاعات در بانک زمین حدود 150 جلسه در دولت سیزدهم با مدیران کل راه و شهرسازی، معاونان مرتبط و مسئولان بانک زمین در استان‌ها تشکیل داده و اطلاعات را به روز کرده است. در طی برگزاری این جلسات، اطلاعات اراضی که باید شناسایی و در اختیار اجرای طرح نهضت ملی مسکن قرار بگیرند بررسی شده است.

عضو هیات‌مدیره سازمان ملی زمین و مسکن با تاکید بر اینکه در حال حاضر در بانک زمین اراضی شهرهای جدید و شرکت بازآفرینی شهری ایران نیز موجود است، گفت: پیش‌تر تنها اراضی تحت اختیار سازمان ملی زمین و مسکن در بانکی در اختیار سازمان بود که با دستور وزیر راه و شهرسازی اراضی شرکت بازآفرینی شهری ایران و اراضی شرکت عمران شهرهای جدید در این سامانه بارگذاری و دسترسی به آن برای سازمان ملی زمین و مسکن فراهم شد.

مالکی تصریح کرد: با تاکید وزیر راه و شهرسازی مبنی بر تسهیل‌گری در حوزه شهرسازی، لایه‌های حریم و محدوده شهرها نیز در بانک زمین بارگذاری شده است. تاکنون در بانک زمین، محدوده، حریم و کاربری‌های بیش از 360 شهر بارگذاری شده است که کار سازمان را در شناسایی اراضی و تخصیص به اجرای طرح نهضت ملی مسکن سهل‌تر کرده است.

وی ادامه داد: سازمان ملی زمین و مسکن در اجرای ماده 10 قانون جهش تولید مسکن در خصوص واگذاری و تحویل اراضی سایر دستگاه‌ها به اجرای طرح نهضت ملی مسکن، با توجه به اینکه اراضی سایر دستگاه‌ها در هیچ کجا موجود و شناسایی نشده بود این شناسایی را انجام داد که هم‌اکنون این شناسایی از اراضی سایر دستگاه‌ها در بانک زمین موجود است.

عضو هیئت مدیره سازمان ملی زمین و مسکن گفت: هم اکنون در بانک زمین اراضی مازاد سایر دستگاه‌های دولتی که توسط استان‌ها ایجاد شده شناسایی شد و دسترسی به آنها امکانپذیر است. همچنین در خصوص سایر ظرفیت‌هایی که در قانون جهش تولید بوده در بانک زمین اطلاعات بارگذاری شده و اطلاعات آن در اختیار سازمان است.

مالکی در خصوص مزیت‌های تکمیل اطلاعات اراضی در بانک زمین با لایه‌های مرتبط و دسترسی‌های مناسب اعلام کرد: تکمیل اطلاعات بانک زمین با لایه‌های مرتبط و دسترسی‌های مناسب دو مزیت دارد. نخست آنکه سازمان ملی زمین و مسکن و وزارت راه و شهرسازی به تمامی اراضی و ظرفیت‌هایی که برای توسعه شهری و اجرای طرح‌های شهری  و تامین مسکن دسترسی خواهد داشت که این موضوع برای مدیران حائزاهمیت است و مدیران می‌توانند در تصمیم‌گیری‌ها و برنامه‌ریزی‌ها آن را ملاک عمل قرار بدهند.

وی  در بیان دیگر مزیت تکمیل اطلاعات اراضی در بانک زمین گفت: تکمیل اطلاعات بانک زمین از زمین‌خواری جلوگیری می‌کند. زمانی که تمامی اطلاعات اراضی در بانک زمین موجود باشد و منظم پایش شود کمتر مورد سوء استفاده و تعرض زمین‌خواران قرار خواهیم گرفت.

ضرب‌الاجل وزیر به مدیران کل راه و شهرسازی

همچنین رستم قاسمی با اشاره به این‌که اجرای طرح نهضت ملی مسکن یکی از موضوعات مهم دولت سیزدهم است که در اجرای آن تعیین تکلیف زمین‌ها برای اجرای طرح حائز اهمیت است و مدیران کل راه و شهرسازی باید نسبت به آن اهتمام داشته باشند، افزود: متقاضیان مسکن بیش از 5 میلیون نفر در سامانه ثمن ثبت‌نام کردند که 3 میلیون و 320 هزار نفر از آنها واجد شرایط شناخته شدند و از طریق ستاد به کارتابل استان‌ها معرفی شدند تا پالایش نهایی شوند.

به گزارش تسنیم، محمودزاده معاون وزیر راه و شهرسازی 20 فررودین امسال از معاون وزیر راه از تایید صلاحیت 2.3 میلیون متقاضی نهضت ملی مسکن خبر داده و گفته بود: این متقاضیان با تایید سه شرط به ادارات کل راه و شهرسازی، شهرهای جدید و بنیاد مسکن معرفی شدند. (لینک خبر)

قاسمی خطاب به مدیران کل راه و شهرسازی استان‌ها گفت: استان‌ها در پالایش ها نهایت تلاش خود را به کار بگیرند تا کمترین سخت‌گیری را برای متقاضیان مسکن داشته باشند.

عضو کابینه دولت سیزدهم با یادآوری اینکه از 4 میلیون واحد مسکونی طرح نهضت ملی مسکن 800 هزار واحد روستایی و 3 میلیون و 200 هزار واحد شهری است، اعلام کرد: مدیران کل راه و شهرسازی حداکثر 10 روز زمان دارند تا زمین‌های تعیین تکلیف شده و پروژه‌های آغاز شده را در سامانه وارد کنند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به تاکید رییس‌جمهوری و مکاتبه خود با استانداران اشاره کرد و افزود: در تاکید رییس‌جمهوری، سایر دستگاه‌ها مکلف هستند تا اراضی مازاد خود را به اجرای طرح نهضت ملی مسکن تخصیص بدهند.

قاسمی همچنین تاکید کرد: صندوق ملی مسکن امکانی است که باید از آن بهر‌ه‌مندی لازم انجام بگیرد. زیرا تمامی سود اقساط برگشتی مسکن  مهر و سایر اعتبارات بخش مسکن به این صندوق واریز می‌شود که می‌تواند در تولید مسکن مورد استفاده قرار بگیرد و هزینه بشود.

انتهای پیام/

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *