ثبت‌نام وام ودیعه مسکن از ۱۲ خرداد ماه آغاز شده و همچنان ادامه دارد. اما گزارش‌ها نشان می‌دهد دو گروه از مستاجران نمی‌توانند برای دریافت این وام ثبت‌نام کنند. اما کدام گروه‌ها؟

کدام مستاجران نمی‌توانند وام ودیعه مسکن بگیرند؟

به گزارش مشرق، ثبت‌نام وام ودیعه مسکن از هفته گذشته آغاز شد. وامی که قرار بود به مستاجران این امکان را بدهد که از وام ۴۰ تا ۱۰۰ میلیونی ودیعه مسکن استفاده کنند. اما حالا بررسی‌ها نشان می‌دهد افراد مجرد نمی‌توانند این وام را بگیرند.

قرار بود سه گروه از مستاجران وام ودیعه مسکن دریافت کنند. گروه اول افراد متاهل یا سرپرست خانوار، گروه دوم زنان خودسرپرست که از همسر خود جدا شده‌اند و گروه سوم دختران مجرد بالای ۳۵ سال که به تنهایی زندگی می‌کنند.

چه کسانی نمی‌توانند وام بگیرند؟

اما در شرایط ثبت‌نام وام ودیعه مسکن هیچ گزینه‌ای برای مردان مجرد -چه بالای ۳۵ سال و چه کمتر از آن- و برای دختران مجرد زیر ۳۵ سال وجود ندارد و این دو گروه نمی‌توانند برای وام ودیعه مسکن ثبت‌نام کنند.

این محدودیت و ممنوعیت ثبت‌نام وام اجاره مسکن برای این دو گروه در حالی است که بسیاری از زنان و مردان مجرد در شهرهای دیگر و جدا از خانواده زندگی می‌کنند.

زندگی مستقل دختران و پسران دانشجو به خصوص در ایام شیوع کرونا افزایش پیدا کرده است. بازگشایی دانشگاه‌ها در حالی رخ داده که هنوز بسیاری از خوابگاه‌های دانشجویی فعال نیستند و دانشجویان برای حضور در کلاس‌های درس دانشگاه مجبور به اجاره خانه در تهران و دیگر شهرها شده‌اند.

از یک سو اجاره مسکن افزایش یافته و از طرف دیگر، این افراد امکان استفاده از خوابگاه و وام ودیعه مسکن را هم ندارند.

به عبارتی به نظر می‌رسد که سیاستگذار در تعیین اولویت و امکان ثبت‌نام مستاجران این دو گروه را نادیده گرفته است. آن هم در حالی که اجاره مسکن برای این دو گروه مانند خانوارهای اجاره‌نشین مشکل‌آفرین است.

گزارش‌ها نشان می‌دهد زمانی که افراد مجرد برای ثبت‌نام وام ودیعه مسکن به سامانه  saman.mrud.ir  مراجعه می‌کنند، متوجه می‌شوند که امکان ثبت‌نام برای دریافت این تسهیلات را ندارند و هیچ گزینه‌ای برای این افراد فعال نیست و دختران و پسران مجرد که از سایر شهرها به انگیزه اشتغال یا تحصیل از شهر خود و منزل پدر و مادر خارج شده و در شهر دیگری مشغول کار یا تحصیل یا هر دو هستند، مشمول دریافت این وام نمی‌شوند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *