پرداخت تسهیلات یکی از چالش‌های ساخت واحدهای مسکونی در طرح نهضت ملی مسکن است. طبق قانون 20 درصد منابع تسهیلات بانک‌ها باید به حوزه مسکن اختصاص پیدا کند اما بر اساس گزارش‌ها این اتفاق نیفتاده است.
کیهان: طرح مسکن ملی فقط همین دو مشکل را دارد: زمین نمی دهند، وام هم نمی دهند!

به گزارش اقتصادنیوز، روزنامه کیهان نوشت:

پیشرفت طرح ملی مسکن، پس از یک سال از شروع به کارش با دو مانع جدی رو‌به‌روست. مانع اول همراهی کُند شبکه بانکی در پرداخت تسهیلات مورد نیاز است و مانع دوم آزاد نشدن زمین‌های دولتی برای شروع به کار پروژه‌هاست.

با پیگیری‌های معمول بروکراتیک خیلی نمی‌توان امیدوار بود که این موانع به زودی مرتفع گردد اما ضرب الاجل‌های رئیس‌جمهور در موضوعات مختلف و پیگیری مستمر مسئولان مربوطه، کرختی دستگاه‌های تنبل را می‌تواند بشکند و ساخت 4 میلیون مسکن در 4 سال را محقق سازد.

در ماه‌های اخیر بارها از مسئولان مختلف وزارت راه و شهر‌سازی، گلایه‌هایی مبنی بر همراهی کُند شبکه بانکی با طرح نهضت ملی مسکن مطرح شده است تا جایی که وزیر راه و شهر‌سازی به صراحت اعلام می‌کند؛ اگر تسهیلات به‌موقع پرداخت نشود در انجام تعهدات برای ساخت ۴ میلیون واحد مسکونی طی ۴ سال با مشکل مواجه می‌شویم.

امتناع شبکه بانکی از پرداخت تسهیلات مسکن

پرداخت تسهیلات یکی از چالش‌های ساخت واحدهای مسکونی در طرح نهضت ملی مسکن است. طبق قانون 20 درصد منابع تسهیلات بانک‌ها باید به حوزه مسکن اختصاص پیدا کند اما بر اساس گزارش‌ها این اتفاق نیفتاده است.

بر اساس برخی آمارها؛ تسهیلات پرداخت شده به نهضت ملی مسکن از منابع بانکی، در 6 ماه دوم سال 1400 تنها 2 هزار میلیارد تومان بوده است.

از سوی دیگر در 6 ماه اول سال 1401، رقم تسهیلات پرداختی نظام بانکی به نهضت ملی مسکن به 16 هزار میلیادر تومان می‌رسد.

به معنای دیگر از زمان ابلاغ قانون جهش تولید و تأمین مسکن 18 هزار میلیارد تومان تسهیلات به ساخت مسکن اختصاص یافت.

این در حالی ‌است که بر اساس قانون، نظام بانکی در مدت یک سال گذشته باید 752 هزار میلیارد تومان تسهیلات به بخش مسکن پرداخت می‌کرد.

بر این اساس در طول یک سال گذشته نظام بانکی حدود 2 درصد از تعهد قانونی خود در پرداخت تسهیلات ساخت مسکن عمل کرده است.

اما مسئولان بانکی عدم تأمین منابع را برای تخلف بزرگ خود بهانه کرده و از تعهداتشان سر باز می‌زنند. محمدرضا فرزین، رئیس‌ شورای هماهنگی بانک‌ها در این‌باره می‌گوید: «تأمین مالی طرح‌ها در کشور ما دچار ایراد است و به عبارتی پیش از آن که به خود طرح فکر شود باید به تأمین مالی آن ‌اندیشید.»

او می‌افزاید: «با توجه به این که نقدینگی فقط در سرمایه در گردش صنایع، تاثیرگذار است باید از سایر روش‌های جذب مالی که در دنیا هم از آن استفاده می‌شود از جمله صکوک و اوراق مشارکت نیز بهره برد.»

فرزین ادامه داد: «اگر می‌خواهیم به رشد اقتصادی 8 درصد در کل کشور دست پیدا کنیم باید به سراغ منابع خارجی برویم و با اهرم کردن آن، طرح‌های زیربنایی کشور را به نتیجه برسانیم.»

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *