درآمد مشاور املاک چقدر است؟

در این مقاله خواهید خواند:

مشاور املاک

 

مشاورین املاک با فعالیت در بنگاه های معاملاتی اقدام به خرید و فروش، رهن  اجاره و یا پیش فروش املاک کرده و به سبب خدماتی که به مشتریان خود ارائه می دهند درآمدی را کسب می کنند. مشاورین املاک ممکن است در دفاتر شخصی خود مشغول به کار باشند و یا با جذب نیرو از طرف بنگاه های ملکی در آن جا فعالیت کرده و درآمدی را بسته به توافق صورت گرفته کسب کنند. افراد در بنگاه های ملکی به عنوان واسطه در معاملات وارد شده و بسته به رنج کاری مشاور املاک وظایف متفاوتی را بر عهده می گیرند. اما در این میان میزان درآمد افراد به عنوان مشاور املاک چقدر است؟ آیا درآمد مشاور املاک مبتدی و حرفه ای با هم برابر است؟ چگونه می توان به عنوان مشاور املاک برای افزایش درآمد خود اقدام کرد؟

 

عوامل موثر بر درآمد مشاور املاک

 

درآمد مشاورین املاک در شرایط مختلف و بسته به مهارت های فردی متفاوت بوده و نمی توان شرایط یکسانی را برای آن ذکر کرد. اما به طور کلی می توان عوامل زیر را در میزان درآمد مشاور املاک دخیل دانست:

 

  • مهارت های فردی شامل داشتن اعتماد به نفس، تاثیر گذاری در ارتباطات، فن بیان،
  • شرایط حاکم بر بازار مسکن (رکود یا رونق بازار)
  • سابقه و معروف بودن بنگاه املاک
  • تلاش و پشتکار فرد برای آموزش دیدن در جهت حرفه ای بودن

در صورتی که فرد مهارت های فردی لازم برای این حرفه را داشته باشد، به راحتی خواهد توانست وارد گفتگوی موثر با مشتری شده و در جهت هدف خود پیش برود.  در این شرایط نتیجه به سرانجام رسیدن معامله و ایجاد درآمدی برای مشاور املاک خواهد بود. علاوه بر این شرایط بازار و تعداد معاملات صورت گرفته نقش بسزایی در میزان درآمد افراد داشته و می تواند برای حرفه آن ها حکم مرگ و زندگی را داشته باشد. به طوری که در دوره رونق تمامی مشاورین املاک چه حرفه ای و چه مبتدی حتما درآمد مناسبی خواهند داشت، اما در دوره رکود که تقاضا بسیار کاهش می یابد این روند دچار اختلال شده و شاهد کاهش معاملات مسکن خواهیم بود. لذا درآمد مشاورین املاک در دوره های مختلف بازار مسکن نوسان بالایی داشته و می تواند مشاورین مبتدی را در صورتی که برای پیشرفت و آموزش خود تلاشی نکرده باشند از گود خارج کرده و یا دلیلی برای کاهش شدید درآمد آن ها باشد.

 

عوامل موثر بر درآمد مشاور املاک

 

میزان درآمد مشاور املاک در ماه های مختلف سال

 

علاوه بر شرایط بازار مسکن و تاثیر گذاری آن بر میزان معاملات درآمد مشاورین املاک شاهد کاهش یا افزایش تعداد معاملات در برخی از ماه های سال نیز هستیم که در نتیجه آن درآمد مشاورین املاک نیز افرایش یا کاهش خواهد داشت. از این منظر می توان ماه های آخر سال را پر معامله و شلوغ دانست در حالی که فروردین ماه بازار در حالت رکود رفته و معاملات خرید و فروش ملک به شدت کاهش می باشد. بازار اجاره مسکن نیز در فصل تابستان رونق یافته و شاهد جابه جایی های بیشتری در این فصل از سال هستیم.

 

علاوه بر این ها به عنوان مشاور املاک باید بدانید که در ماه های محرم و صفر تعداد معاملات ملکی با کاهش همراه بوده و شما نیز می بایست برای این ماه ها آماده بوده و فرصت های موجود را دریابید چرا که به سبب کاهش معاملات نه تنها فرصت ها بسیار اندک خواهند بود بلکه رقابت در بازار بالاگرفته و به راحتی ممکن است مشتری شما در بنگاه دیگری تبدیل به سرمایه شود.

 

علاوه بر این ها توصیه می شود برنامه ریزی مناسبی برای مخارج و درآمد خود داشته باشید تا در زمان کاهش معاملات با کسری مواجه نشوید.

 

میزان درآمد مشاور املاک در ماه های مختلف سال

 

کمیسیون مشاورین املاک

 

مشاورین املاک به سبب خدماتی که ارائه می دهند از مشتریان خود مبلغی را تحت عنوان حق کمیسیون دریافت می کنند. کمیسیون مشاورین املاک توسط اتحایه املاک تهران و یا شهرستان ها تعیین و ارزش گذاری می شود. این مبلغ برای معاملات خرید و یا فروش ملک در تهران، به گونه ای است که برای معاملاتی تا سقف 500 میلیون، 0.5 درصد از قیمت ملک تحت عنوان حق کمیسیون از هر دوطرف معامله دریافت می شود و در صورتی که ارزش ملک معامله شده از 500 میلیون بالاتر باشد 0.25 درصد از مبلغ مازاد قیمت ملک به حق کمیسیون اضافه می شود. علاوه بر این در تمامی معاملات 9درصد نیز تحت عنوان مالیات دریافت می شود.

 

 

کمیسیون مشاورین املاک

 

درآمد مشاور املاک چقدر است؟

 

نکته ای که برای تعیین درآمد مشاور املاک باید مد نظر داشت این است که در زمان های مختلف درآمد مشاورین بسته به تورم، قیمت ملک و همچنین شرایط رونق و رکود بازار متفاوت بوده و نمی توان مبلغ مشخص و قطعی را عنوان کرد. اما با توجه به شرایط بازار و نوع محاسبه حقوق مشاور می توان شرایط زیر را انتظار داشت.

 

به طور معمول حقوق و مزایای مشاوران املاک به روش های زیر محاسبه شده و بر همان اساس می توان درآمد آن ها را برآورد کرد.

 

  • حقوق ثابت + درصدی از هر معامله
  • درصدی ثابت از هر معامله
  • درصد پلکانی از معاملات

در روش های فوق برای حقوق ثابت، حداقل قانون کار در نظر گرفته شده و بسته به هر معامله و افزایش تعداد آن ها درآمد مشاور نیز افزایش می یابد. اگر با ترفند های مشاور و تدابیر وی، تعداد معاملات ملکی انجام شده افزایش یابد، درآمد بنگاه و بالطبع میزان حقوق دریافتی مشاور نیز افزایش می یابد. اگر تنها درصد ثابتی از معاملات به عنوان حقوق مشاور تعیین شود، در مقایسه با حالتی که مبلغ ثابت نیز به مشاور پرداخت می شود، درصد بالاتری به عنوان حقوق تعیین و در نظر گرفته می شود. در روش درصد پلکانی به سبب ایجاد انگیزه برای مشاور شرایط کاری حساس تری را شاهد هستیم. در این روش محاسباتی توافق می شود که بسته به مبلغ حاصله از معامله و یا تعداد معاملات انجام شده توسط مشاور به صورت پلکانی درآمد وی افزایش یابد. در این روش فرد راغب شده تا با تلاش بیشتر خود تعداد معامله و درآمد بالاتری را رقم زند.

 

در مجموع درآمد مشاورین املاک مبتدی و حرفه ای را می توان این گونه برآورد کرد. درآمد ماهانه مشاورین مبتدی در دفاتر املاک، در تهران حدود ۵ تا ۱۰ میلیون تومان و در شهرهای دیگر در حدود ۳ میلیون تومان برآورد می شود. اما درآمد مشاورین املاک حرفه‌ای در تهران حدود ۳۰۰ تا ۵۰۰ میلیون تومان و در دیگر شهرها به ۵۰ تا ۱۰۰ میلیون تومان خواهد رسید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *