تورم مسکن در تهران نزولی شد/ کاهش شاخص قیمت مسکن برای اولین بار در دولت سیزدهم

در مهر ماه ۱۴۰۱ تورم ماهانه قیمت آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران ۰.۱- درصد بوده است. تورم ماهانه مهرماه در مقایسه با همین اطلاع در ماه قبل (٣.٣ درصد)، ٣.٤ واحد درصد کاهش داشته است.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، در مهر ماه 1401 شاخص قیمت آپارتمان­های مسکونی شهر تهران به عدد١٥٩,٥  رسیده است که نسبت به ماه قبل (١٥٩.٧)، 0.1 درصد کاهش داشته است.

کاهش تورم ماهانه

منظور از تورم ماهانه، درصد تغییر عدد شاخص قیمت ماه جاری، نسبت به ماه قبل می‌باشد. در مهر ماه 1401 تورم ماهانه قیمت آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران 0.1- درصد بوده است. تورم ماهانه مهر ماه در مقایسه با همین اطلاع در ماه قبل (٣.٣ درصد)، ٣.٤ واحد درصد کاهش داشته است.

کاهش تورم نقطه به نقطه

منظور از تورم نقطه به نقطه، درصد تغییر عدد شاخص قیمت نسبت به ماه مشابه سال قبل می‌باشد. در مهر ماه 1401 تورم نقطه به نقطه قیمت آپارتمان­های مسکونی شهر تهران به عدد ٤٤,٧ درصد رسیده است. تورم نقطه به نقطه این ماه در مقایسه با ماه قبل (٤٥.٧ درصد) 1 واحد درصد کاهش داشته است.

افزایش تورم سالانه

منظور از نرخ تورم سالانه، درصد تغییر میانگین اعداد شاخص قیمت در یک سال منتهی به ماه جاری، نسبت به شاخص دوره مشابه سال قبل می‌باشد. نرخ تورم سالانه مهر ماه 1401 آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران به عدد ٣٢,٤ درصد رسیده است که نسبت به همین اطلاع در ماه قبل(30.3 درصد)، ٢.١ واحد درصد افزایش داشته است.

متوسط قیمت آپارتمان­های مسکونی مناطق ٢٢گانه شهر تهران

در مهر ماه 1401 متوسط وزنی[٢] و حسابی[٣]  قیمت آپارتمان‌های مسکونی فروش رفته در مناطق ٢٢گانه شهر تهران  به ترتیب به ٤٦٤٧٩٨ و ٤٤٣٣٩٨ هزار ریال رسیده است. در این ماه منطقه ١ با متوسط وزنی قیمت 995410 هزار ریال بیشترین و منطقه ١٨ با متوسط وزنی قیمت ٢٢٦٨٩٣ هزار ریال کمترین قیمت را در بین مناطق ٢٢ گانه شهر تهران به خود اختصاص داده‌­اند.

بازار مسکن ,

به گزارش تسنیم، تحولات قیمت مسکن در تهران به عنوان سیگنال قیمت در کشور نقش مهمی در بازار معاملات مسکن دارد. در تایید افت محسوس قیمت مسکن، بانک مرکزی نیز اخیرا گزارش تقریبا مشابهی از تحولات قیمت مسکن در تهران منتشر کرده است، بر این اساس  متوسط قیمت خرید و فروش یک متر مربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاه های معاملات ملکی شهر تهران 437.2 میلیون ریال بود که حاکی از افزایش 1.2 درصدی نسبت به ماه قبل و 38.2 درصدی ماه مشابه سال قبل می باشد.

انتهای پیام/

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *