اصطلاحات رایج بازار مسکن

اگر در بازار مسکن تاکنون فعالیتی داشته اید حتما با اصطلاحاتی که نشنیده اید روبرو شده اید. آشنایی با این اصطلاحات برای انجام معاملات ملکی و یا انجام ساخت وساز می تواند بسیار به شما کمک کند. لذا برای آشنایی با این اصطلاحات مقاله زیر را مطالعه کنید.

 

در این مقاله خواهید خواند:

اظهارنامه

 

زمانی که افراد تقاضایی قانونی دارند و برای پیکیری آن اقدام می کنند برای انجام روال قانونی تقاضای مورد نظر توسط قانون و ماموران آن، بایستی ابتدا تقاضای شخص به صورت مکتوب تنظیم شود که این متن مکتوب که حاوی مشخصات فرد، تقاضای وی و تاریخ درخواست آن می باشد را اظهارنامه گویند. تنظیم اظهارنامه برای هرگونه پیگیری قانونی مشکلات پیش آمده بین خریدار و فروشنده و یا مالک و مستاجر لازم و ضروری است. پس از تنظیم اظهارنامه در مراجع قانونی ماموران مربوطه تقاضای فرد شاکی را  به طرف دیگر گزارش می دهند تا برای رسیدگی به موضوع، به مرجع مربوطه مراجعه کند

 

مجهول المالک

 

اگر ملکی در زمان ثبت و نصب پلاک ها به نام شخص خاصی معرفی شود اما برای انجام مراحل ثبت قانونی آن، مالک مربوطه و یا نماینده وی به مراجع ذیربط مراجعه نکرده باشند ملک مورد نظر را مجهول المالک می گویند.

 

اصطلاحات رایج بازار مسکن

 

مشاع

 

این اصطلاح به معنی مشترک بودن می باشد و عبارت آن، برای املاک و یا قسمت هایی از آنها استفاده می شود که بین چند نفر به عنوان مالک، مشترک است.

 

به عنوان مثال در آپارتمان ها پله ها، راهرو، آسانسور، پشت بام و … بین تمامی مالکان مشترک می باشد که به آنها مشاعات ساختمان گفته می شود. از طرفی هم برخی املاک به گونه ای هستند که دارای چند مالک به صورت همزمان بوده اما سهم هریک از آنها مشخص نیست که به این گونه املاک، ملک مشاع گفته می شود.

 

افراز

 

در املاک مشاع همانطور که ذکر شد شاهد تملک چندین مالک بطور همزمان بر ملک مربوطه هستیم. حال در این میان اکر یکی از مالکین قصد جدا کردن سهم خود را داشته باشد بایستی به مراجع قانونی مراجعه کرده و مراحل مربوط به افراز ملک را طی کند. پس از جدا شدن سهم فرد مورد نظر ملک مربوطه به صورت مفروز است.

 

در مجموع به املاکی که ابتدا به صورت مشاع بوده، سپس تقسیم شده و دیگر بین چند مالک مشترک نمی باشد، ملک مفروز گفته می شود و به عمل تقسیم کردن آن افراز می گویند.

 

گواهی پایان کار

 

این گواهی که در پایان عملیات اجرایی ساختمان، از سوی شهرداری برای املاک صادر می شود، به معنی تایید ساختمان مورد نظر از نظر فنی و رعایت اصول قانونی می باشد. گواهی پایان کار یکی از الزامات املاک برای دریافت سند ملک می باشد. به عبارتی زمانی که ملکی گواهی پایان کار دریافت می کند به این معنی است که ملک مربوطه بصورت قانونی و استاندارد ساخته شده و همچنین فاقد تخلف ساختمانی است. علاوه بر این نشان دهنده این است که عوارض ملک تسویه شده و ملک مربوطه اجازه دریافت سند دارد.

 

تصرف عدوانی

 

تصرف غیر قانونی و به زور املاک و یا هر نوع دارایی دیگر، از مالک مربوطه و یا کسی که نسبت به آن حقی دارد، تصرف عدوانی گفته می شود.

 

اصطلاحات رایج بازار مسکن

 

تفکیک املاک

 

تقسیم املاک بزرگ به بخش های کوچکتر را تفکیک املاک گویند و در بسیاری از مواقع اینگونه املاک، تحت تملک چندین مالک بوده و از نظر قانونی برای انجام تفکیک ملک مربوطه رضایت همه مالکان لازم و ضروری می باشد.

 

سرقفلی

 

این عبارت مربوط به واحد های تجاری بوده و به عنوان شهرت و اعتبار یک ملک برای تجارتی خاص در نظر گرفته می شود. سرقفلی یک مغازه یا حق کسب و پیشه، به مبلغی گفته می شود که مستأجر در ابتدای کار و اجاره ملک مورد نظر، به مالک پرداخت می کند. این مبلغ در قالب یک قرارداد توافقی می باشد و بر اساس آن، قرارداد اجاره بطور خودکار تمدید می شود و مالک نمی تواند جهت تخلیه ملک اقدام کند.

 

عرصه و اعیان

 

منظور از عرصه ملک، زمینی است که ساختمان(ویلایی، مجتمع کم واحد، برج، مجتمع تجاری و…) مربوطه بر روی آن قرارگرفته و به عبارتی روی آن بنا شده است.

 

منظور از اعیان نیز ساختمان احداث شده بر روی عرصه است و بطور کلی تمامی واحد های احداث شده در یک برج یا آپارتمان را اعیان آن ملک گویند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *