اقتصادنیوز: روند ماهانه ورود نقدینگی به بازار مسکن شهر تهران از سال 95 تا پایان مهرماه امسال بررسی شده که مقایسه این روند و تعدیل آن با نرخ تورم نشان می دهد که به طور سنتی فروردین و مهرماه هر سال، بازار مسکن با افت ورود نقدینگی مواجه شده ،مهرماه امسال هم از این روند تبعیت کرده است اما آیا روند پایدار است؟ آیا پول های سرگردان از سایر بازارهای رقیب به بازار مسکن وارد می شوند؟
خواب زمستانی بازار مسکن تهران در ابتدای پاییز 1401 https://panahiam.com/

به گزارش اقتصادنیوز محاسبات بانک مرکزی نشان می‌دهد ارزش معاملات مسکن در ابتدای پاییز امسال نسبت به انتهای بهار تقریبا نصف شده است. آماری که از کاهش ورودی پول به بازار ملک حکایت دارد. اما یک روش دیگر برای مشاهده فشار نقدینگی به بازار مسکن  تعدیل اعداد با تورم است.اگر ارزش معاملات انجام شده در بازار مسکن تهران را از فروردین 95 به بعد، بر پایه قیمت‌های 1401 تعدیل کنیم رقم حاصل شده به طور متوسط 27 هزار و 700 میلیارد تومان است.

این نمودار نشان می‌دهد که ورود پول در هر ماه چقدر از میانگین فاصله داشته است.

photo_2022-11-20_12-21-55

در این روش محاسباتی شاهد هستیم از سال 1395 به طور سنتی ورود نقدینگی به بازار مسکن در ماه‌های فروردین و مهر با یک افت مواجه بوده است.تنها استثناء هم سال 1399 بوده که با توجه به افزایش شدید سرعت پول از ابتدای سال و رشد قیمت در بیشتر بازارها، بازار مسکن در مهرماه هم بی‌نصیب نمانده است.

با این حساب برخی کارشناسان معتقدند، رفتار مهرماه یک رفتار سنتی است و این ماه‌های بعد است که تصویر واضح‌تری از جذابیت بازار مسکن برای سرمایه گذاران را نشان می‌دهد.

برخی فکر می‌کنند پول‌های کلان در بازارهای رقیب مثل بورس در ادامه سال به بازار مسکن وارد شوند.اما اکوایران از یک منبع مطلع شنیده است  بهم خوردن نسبت دلار در بازارهای ارز مرزی با بازار تهران نشانه عطش خروج سرمایه است.

اگر این عطش ادامه یابد مسکن هم از همان ابتدای پاییز به خواب زمستانی رفته است.

1

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *